Menu

Zaparcia u niemowlaka – jak można je rozpoznać?

Zaparcia u małego dziecka są efektem niewłaściwie funkcjonującego układu trawiennego. Inną przyczyna mogą być dolegliwości jelitowe oraz stan zdrowia pozostawiający wiele do życzenia. Przekonaj się jak rozpoznać ten stan rzeczy oraz co robić aby ulżyć dziecku.

Jak rozpoznać zaparcia u niemowlaka?

W dzisiejszych czasach można wymienić bardzo wiele przyczyn odpowiadających za zaparcia. Jednym z najpopularniejszych jest alergia pokarmowa. Na dalszych pozycjach uplasowała się niewłaściwa dieta, trudności z zachowaniem właściwej flory bakteryjnej jelit oraz inne. Aby rozpoznać zaparcia konieczne jest obserwowanie dziecka, a mianowicie częstotliwości oddawania stolca. Kiedy mamy do czynienia z zaparciami oddawanie kupki odbywa się nie częściej niż dwa razy na tydzień. Konsystencja stolca także informuje nas o pojawieniu się problemu. Jeśli kupka jest ubita, twarda i dziecko musi się intensywnie wysilać w trakcie załatwianie się, a nawet zmaga się z bólem niemalże na pewno mamy do czynienia z zaparciami. Wśród pozostałych objawów wymienia się gorsze samopoczucie, niewielki apetyt, spadek wagi ciała oraz wolny wzrost.

Zaparcia są ściśle powiązane z rodzajem spożywanego przez dziecko pożywienia. Kiedy mamy do czynienia z niemowlaczkiem za dolegliwości odpowiada mleko matki bądź mleko modyfikowane. Jednakże w tym miejscu warto zaznaczyć, że zaparcia u dzieci karmionych piersią niemalże nie występują. Jest to związane z naturalnością pożywienia się właśnie w taki sposób. Zaparcia występują dopiero w momencie rozszerzania diety.

Co robić?

Zmaganie się z zparciami nie jest proste i wymaga przede wszystkim cierpliwości. Przede wszystkim należy zwiększyć ilość wypijanej przez dziecko wody źródlanej, która sprawi, że jelita zaczną lepiej pracować. W diecie nie może zabraknąć również błonnika, ale należy zrezygnować z ryżu. Kleik kukurydziany sprawdzi się zdecydowanie lepiej w przypadku pociechy zmagającej się z zaparciami. Soki owocowe także okażą się przydatne. Najlepszy będzie sok z gruszek, śliwek oraz jabłek. Masowanie brzuszka również przynosi znaczną ulgę. Konieczne jest uciskanie dolnego oraz środkowego odcinka brzucha i jednoczesne wykonywanie kolistych ruchów przy pomocy złączonych palców.

W każdym przypadku za zaparcia odpowiada niewłaściwa dieta, wprowadzone zmiany powinny więc przynieść poprawę stanu dziecka oraz umożliwić mu spokojne wypróżnianie się bez bólu.