Menu

Ruch to zdrowie! Jak zachęcić dziecko do aktywności fizycznej?

Coraz częściej zachęcenie dziecka do aktywności fizycznej zaczyna stanowić nie lada wyzywanie dla rodziców. W dobie internetu, smartfonów oraz komputerów staję się to wyjątkowo trudne, a ruch powszechnie kojarzony ze zdrowiem nie stanowi formy zabawy, tylko jest wymuszany na wielu najmłodszych. Co zrobić, aby zachęcić dziecko do aktywności fizycznej?

Dlaczego warto się ruszać?

Jeszcze nie tak dawno temu aktywność ruchowa była powszechna wśród dzieci. Wspólne zabawy na świeżym powietrzu, osiedlowe mecze piłki nożnej, gra w klasy czy berek to tylko niektóre z form spędzania wolnego czasu. Niestety obecnie coraz to więcej naszych pociech rezygnuje z ruchu na rzecz gier komputerowych lub przegrzebywania czeluści internetu. A przecież ruch to zdrowie! Aktywność fizyczna przyczynia się do zmniejszania otyłości, zwiększa sprawność dziecka, hartuje osobowość oraz od najmłodszych lat kształtuje wydolność jego organizmu. Co więcej, sporty zespołowe takie jak piłka nożna czy koszykówka uczą nasze pociechy współpracy z innymi oraz pozwalają zawiązać nowe przyjaźnie. Starajmy się zatem za wszelką cenę zachęcić nasze dzieci do ruchu oraz znalezienia aktywności fizycznej, która będzie sprawiać im radość.

Jak zachęcić dziecko do aktywności fizycznej?

Jeśli będąc rodzicem zauważyłeś, że komputer i telefon zaczynają odgrywać kluczową rolę w życiu Twojego dziecka, które zamiast spędzać czas z przyjaciółmi woli wirtualne zabawy, koniecznie zacznij działać!

1. Zachęć, nie zmuszaj

Krzyki, groźby czy usilne prośby być może okażą się sukcesem, jednakże tylko jednorazowym. Aktywność fizyczna nie może być wymuszona na dziecku, ponieważ malec szybko się zniechęci i będzie odbierał to jako karę. Bardzo ważne jest, aby znaleźć coś, co sprawi dziecku radość. Niech wybór ten będzie samodzielny, a nie narzucony, co może się również wiązać z tym, że minie trochę czasu, zanim malec znajdzie „coś” idealnego dla siebie. Ruch nie ma być przymusem, tylko dobrą zabawą. Dziecko musi samo zauważyć i poczuć, że jest dobre w tym co robi, a wtedy sport stanie się jego hobby.

2. Rodzice dają przykład

Pamiętajmy, że przykład idzie z góry. Dzieci są rewelacyjnymi obserwatorami i widzą znacznie więcej, niż nam dorosłym się zdaje. Jeśli zatem rodzice sami unikają jakiejkolwiek formy ruchu, szanse na zaszczepienie od najmłodszych lat dobrych nawyków w dziecku maleją. Bądźmy zatem aktywnymi rodzicami. W ładną pogodę zamiast wybierać się np. do kina wybierzmy wspólną przejażdżkę rowerową lub zabawy na podwórku. Pokażmy przy tym dziecku, że ruch daje radość i jest czymś przyjemnym.

3. Rozmawiaj. Przedstaw zalety sportu

Rozmowa jest bardzo ważna, jednakże powinna być ona konkretna i niezbyt długa, ponieważ w przypadku aktywności fizycznej ważniejsze jest działanie. Przedstaw dziecku zalety, jakie niesie za sobą uprawianie sportu. Nowe znajomości, niezapomniane wspomnienia, radość z wygranych to pozytywy, które z pewnością powinny zachęcić dziecko do spróbowania swoich sił w wybranej przez niego dyscyplinie. Jeśli twoja pociecha ma wyjątkowe opory przed ruszaniem się dowiedz się także, dlaczego tak jest i wspólnie ustalcie jakieś rozwiązanie. Wsparcie rodziców jest w tym przypadku bardzo ważne.

4. Wyniki to nie wszystko

Zdarza się, że rodzice wywierają bardzo dużą presję na wyniki i osiągnięcia sportowe swojego dziecka. Oczywiście każdy czuje dumę widząc, że jego pociecha jest w czymś najlepsza. Jednakże nie każdy musi być mistrzem. Kluczem do sukcesu jest nauczenie dziecka akceptowania i radzenia sobie z porażkami, zwłaszcza gdy widać, że ta forma sportu mimo niepowodzeń sprawia mu radość.
Nie krytykujmy, a motywujmy. Pamiętajmy, że nie każde dziecko ma predyspozycje sportowe. Najważniejsze, aby mimo tego znalazło cokolwiek, co sprawi mu radość i do czego nie będzie trzeba go zmuszać.