Menu

Słodkości z apteki – tak czy nie?

Każdy rodzic pragnie dla swojej pociechy wszystkiego co najlepsze. Czy można ustrzec dzieci przed cukrem oraz konserwantami, które znajdują się w słodyczach? A może słodkie produkty dostępne w aptekach są lepszym rozwiązaniem. Odpowiedź poznasz już niedługo.

Czy w aptece można kupować słodycze?

Suplementy diety, które kupuje się w aptece z przeznaczeniem do spożycia przez dzieci posiadają cenne witaminy, wśród których wymienia się witaminę C oraz zioła (szałwia, melisa). Oprócz tego zostają one wzbogacone o magnez, kwasy tłuszczowe omega-3 i probiotyki, które wpływają dobrze na układ immunologiczny. Każdy z wymienionych składników odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie człowieka oraz umożliwia właściwe funkcjonowanie.

W tym miejscu warto zwrócić uwagę, że większość dzieci nie lubi przyjmować klasycznych leków, gdyż ich smak pozostawia wiele do życzenia. Właśnie z tego względu rodzice sięgają po suplementy diety dostępne w aptece, które kuszą swoim składem oraz zaletami związanymi z ich stosowaniem. Jednakże oprócz cennych składników można w nich znaleźć takie same elementy jak w przypadku klasycznych cukierków czy czekolady. Słodkości nabywane w aptece zawierają więc cukier, syrop glukozowy oraz syrop glukozowo-fruktozowy. Wymienione substancje odpowiadają za poprawę smaku, dzięki czemu dziecko chętnie po niego sięga. Kolory chociażby żelków uzyskiwane są przy pomocy barwników oraz stabilizatorów, dlatego są tak zbliżone do słodkości, które można nabyć w supermarkecie. Niestety witaminy oraz wyciągi ziołowe stanowią najmniejszy procent wszystkich użytych składników, dlatego nie są tak zdrowe jak można się tego spodziewać na pierwszy rzut oka. Kiedy słodycze podawane są każdego dnia dziecko może w bardzo szybkim czasie zacząć przybierać na wadze. Oprócz otyłości grozi to także próchnicą oraz gorszą odpornością, gdyż cukier stanowi idealne pożywienie dla wirusów oraz bakterii.

Rodzice nie powinni czuć się lepiej z tego względu, że sięgają po słodkości z apteki, gdyż niestety nie są one zdrowsze. Mimo, iż produkty te wzbogacone są o witaminy, pierwszym składnikiem i tak jest cukier i to należy mieć na uwadze przede wszystkim. To także wyrobienie w pociesze nawyku, który pokazuje, że leki są bezpieczne, ogólnodostępne oraz można je jeść w dowolnym momencie. Skutkiem takiego przeświadczenia nietrudno o tragedię, kiedy zamiast witaminowego preparatu dziecko spożyje silne leki. Kiedy więc dziecko domaga się słodkiej przekąski należy podać mu owoc bądź przygotowany w zaciszu domu zdrowy deser. Unikajmy słodyczy gdyż sięganie po nie rodzi negatywne nawyki, które w przyszłości przyniosą więcej szkody niż pożytku.