Menu

Prysznic dla osoby niepełnosprawnej – jak zaplanować remont?

Kabina prysznicowa to doskonałe rozwiązanie dla osób zmagających się z ograniczeniami ciała oraz niepełnosprawnością. Krzesło do wanny może zostać wykorzystane jako siedzisko również w prysznicu, co zdecydowanie ułatwia zadbanie o właściwą higienę.

Łazienka dla niepełnosprawnych – jakie są wymiary i standardy?

Łazienka to pomieszczenie niebezpieczne dla osób starszych i niepełnosprawnych, stąd w trakcie aranżacji trzeba pamiętać o przestrzeganiu wyznaczonych przez ustawodawcę przepisów. Tylko w taki sposób można zapewnić bezpieczeństwo i uniknąć wypadków. Krzesło do wanny, odpowiedni wymiar kabiny prysznicowej, brak progów i specjalne uchwyty to tylko niektóre z potrzebnych elementów. Jeśli strefa prysznicowa jest niezamknięta, należy stworzyć wydzieloną część, której powierzchnia musi przekraczać 0,9 m3, czyli 90 × 90 cm. Kiedy wybór padł na kabinę prysznicową zamkniętą, trzeba ją wydzielić ściankami biegnącymi przez całą wysokość pomieszczenia dla ścianki stałej. W tym przypadku powierzchnia kabiny to minimum 120 × 120 cm, a szerokość to minimum 90 cm (bez problemu pomieści wózek inwalidzki).

Łazienka musi być na takim samym poziomie jak inne pomieszczenia występujące w domu czy mieszkaniu. Całkowicie zabrania się stosowania progów, które uniemożliwią wejście i wyjście z pomieszczenia. Maksymalna wysokość spadu to 2 centymetry.

Jaki brodzik wybrać do łazienki dla niepełnosprawnych?

Najlepszym brodzikiem dla osoby zmagającej się z niepełnosprawnością jest model najazdowy, który zostaje trwale osadzony na zaprawie (jest on całkowicie wypełniony pod spodem). Z kolei optymalna średnica syfonu jest równa 90 mm. Syfon powinien mieć możliwość wyczyszczenia go oraz obsługiwania z góry. Cała powierzchnia brodzika musi być antypoślizgowa, przydaje się także ryflowane dno. Krzesełko do wanny przyda się również w prysznicu i umożliwi dokładne umycie każdej partii ciała. Siedzisko powinno zostać umieszczone 46 do maksymalnie 48 centymetrów nad podłożem, co ułatwi korzystanie z prysznica. Wymagane są również uchwyty, które należy zamontować na wysokości 75-85 centymetrów nad poziomem podłoża w zależności od wzrostu osoby niepełnosprawnej.

Osoby niepełnosprawne najbardziej skorzystają na jednouchwytowych bateriach prysznicowych, których słuchawka znajduje się tuż obok siedzącego. Montuje się ją na wysokości 85 cm.