Menu

Kilka godzin po porodzie

Dziewięć miesięcy ciąży zostaje zakończone porodem, który jest ogromnym wysiłkiem dla organizmu każdej kobiety. W związku z tym trzeba się do niego odpowiednio przygotować.

Kiedy dziecko przyjdzie na świat, należy bacznie monitorować stan kobiety. Sprawdza się jak intensywnie krwawi i czy wszystko jest z nią w porządku. Poród to ogromny wysiłek dla organizmu, który w niektórych przypadkach może niekorzystnie wpływać na ogólny stan zdrowia. Położna powinna upewnić się, że szyjka macicy i pochwa nie zostały uszkodzone, a w przypadku naciętego krocza konieczne jest jego zszycie. Odbywa się to po podaniu znieczulenia miejscowego. W tym czasie jeśli z maluszkiem wszystko jest w porządku, leży sobie bezpiecznie na klatce piersiowej mamy, co skutecznie odwraca kobietę od wykonywanych przy niej czynności.

Tuż po zakończonym porodzie, w organizmie kobiety znajdują się ogromne ilości hormonów (głównie oksytocyny), które znane są jako hormony miłości. Odgrywają one kluczową rolę w otwieraniu kanalików mlecznych w piersiach, dzięki czemu dziecko niedługo po przyjściu na świat spożywa swój pierwszy posiłek. Ssanie piersi to niezwykłe przeżycie, które powoduje nawiązanie silnej więzi z noworodkiem.

Po porodzie oprócz oksytocyny w ciele kobiety znajduje się więcej endorfin, dzięki którym ból staje się łatwy do wytrzymania, a do tego pojawia się ogromna radość i euforia. Po akcji porodowej adrenalina jest ciągle na wysokim poziomie i nie opuści mamy przez kilka dni (dzięki niej za kilka godzin wstanie i będzie w stanie opiekować się nowonarodzonym dzieckiem).

Po porodzie każda kobieta zauważa wydzielinę pochodzącą z dróg rodnych (to połączenie błony śluzowej, macicy oraz treść śluzowa i surowicza). Pojawia się w trakcie gojenia ran, które są efektem porodu. Po urodzeniu dziecka, nowa mama może mieć trudności z siadaniem oraz ruszaniem się, co jest uwarunkowane obrzękiem krocza. Ścianki pochwy mają wiele siniaków, co stanowi jeden z efektów przeciskania się dziecka na świat. Całkiem sporo mam ma przekrwione oczy i wybroczyny na spojówkach, co stanowi efekt parcia w trakcie akcji porodowej. Wystarczy stosować chłodne kompresy oraz nosić ciemne okulary, dzięki czemu kondycja oczu szybko wróci do normy.

W trakcie akcji porodowej kobieta spaliła ogromną ilość kalorii, dlatego po zakończeniu porodu należy zadbać o lekki posiłek. Jeśli z noworodkiem wszystko jest w porządku może trafić na salę razem z mamą, jednak jeśli kobieta jest bardzo obolała i pragnie chwili spokoju, dzieckiem zajmą się położne.