Menu

Kiedy warto zabrać dziecko do fryzjera?

Trudno chyba znaleźć dziecko, które nie lubi kąpieli, jednakże, kiedy mowa o myciu włosów mamy już całkiem inną historię… To udręka nie tylko dla dzieci, ale również rodziców, która z reguły kończy się płaczem, rozchlapaną wszędzie wodą oraz złym humorem. Czy wizyta u fryzjera rozwiąże ten problem?

Jak przygotować się do wizyty u fryzjera?

Włosy trzeba myć, jednakże małe dziecko nie rozumie tego nielubianego obowiązku, kiedy to woda leje się do oczu, a szampon zaczyna szczypać. To jednak czynność, która zajmuje kilka sekund. Wizyta u fryzjera, kiedy to nieznajoma osoba ma dotykać włosy, obcinać je i zabierać coś osobistego to prawdziwe wyzwanie. Kiedy chodzi o pierwsze włosy, rodzice nie powinni mieć większych problemów z ich obcinaniem, gdyż są cienkie i leciutkie. Kiedy włosy stają się coraz dłuższe należy podjąć decyzję – obcinać, a może zapuszczać. Nawet w przypadku drugiej opcji wizyty u fryzjera są konieczne, gdyż umożliwiają wyrównanie fryzury, ułatwiają układanie się oraz rozczesywanie. Krótkie włosy oznaczają regularne wizyty u fryzjera, do czego trzeba dziecko odpowiednio przyzwyczaić.

Nie ma ustalonej granicy wieku, kiedy należy udać się do fryzjera, gdyż wszystko jest uwarunkowane gęstością włosów oraz ich długością. Problemy w trakcie czesania oraz mycia, a także nierówne kosmetyki to na pewno czynniki, które sprawiają, że wizyta odbędzie się szybko i zdecydowanie ułatwi życie całej rodziny.

Część rodziców nie informuje dziecka, gdzie właśnie się udaje, co sprawia, że pociecha w związku z szokiem oraz strachem nie rusza się nawet na milimetr w trakcie obcinania włosów. Jednakże taka sytuacja często przynosi negatywne efekty, a nawet powoduje traumę, która skutecznie zniechęca do kolejnych odwiedzin salonu fryzjerskiego. Dlatego zdecydowanie lepiej porozmawiać o tym z pociechą i wytłumaczyć, gdzie trzeba się udać w najbliższym czasie oraz jakie czynności po kolej będzie wykonywał fryzjer. Pociecha musi wiedzieć już na wstępie, że nie stanie się jej nic złego i zarówno nożyczki, jak i maszynka nie skrzywdzą jej. Dobrze, aby w domu bawić się w salon fryzjerski, obcinać włosy lalkom, suszyć je suszarką. W zabawie mogą uczestniczyć również rodzice oraz dzieci, które w niedługiej przyszłości same przejdą taką wizytę w prawdziwym życiu. Warto poinformować jakie korzyści płyną z odwiedzenia fryzjera, a także przygotować niewielką nagrodę. Wybór odpowiedniego salonu jest równie ważny, gdyż właściwe podejście do dzieci, kolorowe fotele oraz akcesoria przyciągną uwagę malca tak bardzo, że wszystko inne straci znaczenie. Wizja dużej porcji lodów po udanym cięciu również przekonają do grzecznego siedzenia na fotelu.