Menu

Kiedy jest dobry moment na kupno laptopa dla dziecka?

Jeszcze kilka lat temu nikt nie zaprzątał sobie głowy kupnem laptopa dla pociechy, jednakże aktualnie sytuacja prezentuje się diametralnie inaczej. Nie można już dłużej odkładać tego w czasie, gdyż smartfony oraz tablety to stałe wyposażenie młodych ludzi. Warto jednak znaleźć odpowiedź, kiedy jest dobry czas na taki zakup.

W jakim wieku warto kupić laptop dla pociechy?

Trudno jest określić jaki wiek pozwala na wejście do cyfrowego świata, dlatego nie tak łatwo doradzić rodzicom, kiedy powinni zdecydować się na jakże ważny zakup. Ta decyzja powinna być uwarunkowana planami wychowawczymi, rozwojem oraz postawą dziecka, gdyż każda pociecha powinna być traktowana indywidualnie.

Badania jasno pokazują, że tablet to urządzenie używane przez około 50% dzieci jeszcze zanim ukończyły 2 rok życia. Wiele osób z tej grupy korzystało z tego typu urządzeń każdego dnia. Ilość dzieci cały czas zwiększa się, a oprócz tego czas oglądania bajek również ulega wydłużeniu. Niektórzy uważają, że dzieci od najmłodszych lat powinny mieć kontakt z urządzeniami takiego typu. Jednakże większość uczonych jasno wskazuje, że interakcja z ludźmi powinna być na pierwszym miejscu, a dopiero później warto postawić na elektronikę. Kiedy dzieci nie korzystają z fizycznych aktywności zdecydowanie zwiększa się ryzyko wystąpienia problemów na tle psychicznym oraz w fizycznym rozwoju młodego człowieka. Problem staje się o wiele gorszy, kiedy rodzice traktują tablet czy laptop jako zamiennik spędzania czasu z dzieckiem.

Jednakże w tym samym momencie laptop umożliwia naukę i rozrywkę dla młodych ludzi i należy spoglądać na niego również w takiej kategorii. Szybkie poznanie sprzętu elektronicznego to pierwszy z kroków do poznania bardzo cyfrowego życia w którym przyszło nam żyć.

W związku z podzielonymi opiniami oraz sprzecznymi argumentami wniosek wysuwa się sam. To właśnie rodzic powinien zdecydować w jakim wieku jego dziecko może rozpocząć korzystanie ze sprzętów elektronicznych oraz kiedy otrzyma swój własny laptop. Jednakże, kiedy tablet używany jest rozsądnie, a także w przyzwoitych godzinach nie należy doszukiwać się negatywnych skutków takiej decyzji nawet, kiedy pociecha jest jeszcze bardzo młoda. Czy korzystanie z laptopa w wieku przedszkolnym oznacza przewagę nad rówieśnikami, którzy jeszcze tego nie potrafią? Nie wiemy tego na pewno, ale kiedy spojrzeć w jaką stronę zmierza dzisiejszy świat, jest to całkiem możliwe. Warto jednak mieć na uwadze, że dziecko musi bawić się również innymi zabawkami, a naukę warto przeprowadzać w standardowy sposób, a nie jedynie wraz z zainstalowanymi aplikacjami. Umiar odgrywa tutaj kluczową rolę i należy mieć tego świadomość.