Menu

Jakie działanie ma olej z ostropestu?

Naturalna pielęgnacja skóry i włosów zyskuje coraz większą popularność. W naszych codziennych dietach i jadłospisach również znacznie częściej pojawiają się ziołowe i roślinne urozmaicenia, które kiedyś stosowały nasze babki. Co więcej, także w trakcie przeziębienia i obniżki samopoczucia także sięgamy po naturalne preparaty medyczne.

Jakie właściwości ma olej z ostropestu?

Ostropest jest ziołem znanym od lat, choć wcześniej uważany był za powszechnie występujący chwast. Znajdziemy go na terenie całej Europy, w tym również w Polsce. Rośnie również w Azji i Amerykach. Wyglądem przypomina chwast, dlatego to, jak bardzo pozytywny wpływ na zdrowie ma olej z ostropestu, odkryto dość późno. Cudowne właściwości lecznicze ostropestu wywodzą się z zawartych w nim składnikach mineralnych, olejkach eterycznych, związkach goryczkowych i witaminie E. W jego skład wchodzi również sylimarynia, która działa przeciwzapalnie, antybakteryjnie, antyoksydacyjnie.

Ostropest pomaga również w zastoju żółci, który zwany jest cholestazą, ponieważ wykazuje właściwości żółciopędne. Osoby cierpiące na choroby serca, płuc lub nerek szczególnie powinny zwrócić uwagę na ilość oleju z ostropestu w swojej diecie. Warto włączyć zimnotłoczony olej do codziennych sałatek i dań na zimno. Należy pamiętać, aby nie smażyć ani nie używać oleju do gotowania, gdyż wtedy traci swoje zdrowotne właściwości i może stać się szkodliwy. Olej można pić również na pusty żołądek. Najlepiej tuż po przebudzeniu wypić jedną łyżeczkę oleju, aby w pełni cieszyć się jego wartościami zdrowotnymi. Ostropest jest bezpiecznym środkiem do stosowania również dla kobiet w ciąży. Należy niestety pamiętać, że wchodzi w interakcje z lekami i może powodować nasilenie ich działania.

Gdzie najlepiej kupić olej z ostropestu?

Olej z ostropestu najlepiej kupić w małych sklepach zielarskich lub takich z ekologiczną żywnością. Supermarkety i duże sklepy sieciowe mają w swojej ofercie często produkty w niższej cenie. Nie idzie to jednak w parze z jakością. Olej może być przeterminowany lub nieświeży. Największe działanie terapeutyczne wykazuje świeży i tłoczony na zimno. Daleki transport i długie magazynowanie psują jakość oleju z ostropestu. Warto kupować u lokalnych, znanych dostawców, którzy osobiście wybierają swoje produkty.

Zastosowanie oleju z ostropestu w kosmetyce

Naturalne oleje zdobyły już niemałą popularność w kosmetologii. Z bogactwa natury korzystają nie tylko salony kosmetyczne, ale i klientki w zaciszu domowym. Olej z ostropestu plamistego jest jednym z najpopularniejszych składników kosmetyków roślinnych. Wykazuje pozytywny wpływ na skórę i włosy. Jest świetnym preparatem na łamiące się i pękające paznokcie. Nakładany codziennie na skórę spłyca zmarszczki i zapobiega im powstawaniu. Zawarte w nim witaminy wpływają na poprawę kolorytu skóry, a także jej wilgotność i elastyczność. Olej z ostropestu świetnie nadaje się na przesuszone włosy i rozdwojone końcówki, ponieważ wykazuje wysokie działanie nawilżające.