Menu

Jak żyć z młodzieńczym reumatoidalnym zapaleniem stawów?

Młodzieńcze reumatoidalne zapalenie stawów to schorzenie, które nazywane jest także młodzieńczym idiopatycznym zapaleniem stawów czy chorobą Stilla. Jest to choroba, która dotyka dzieci do 16 roku życia. Mimo, że schorzenie to jest z nami od dawna, lekarze wciąż nie wiedzą o nim wszystkiego.

Przyczyny i objawy młodzieńczego reumatoidalnego zapalenia stawów

Nie znamy oczywistych czynników, które byłyby bezpośrednią przyczyną wystąpienia młodzieńczego reumatoidalnego zapalenia stawów. Lekarze dzięki wieloletnim badaniom poznali jednak pewne zależności dotyczące występowania tej choroby. Jeśli członek rodziny chorego dziecka cierpi na chorobę autoimmunologiczną, to jest to czynnik zwiększający ryzyko zachorowania na młodzieńcze reumatoidalne zapalenie stawów. Ponadto z badań wynika, że częściej niż chłopcy chorują dziewczynki. Poza tym naukowcy doszli do wniosku, że przewlekły stres również może być czynnikiem, który znacznie podnosi ryzyko zachorowania. Dlatego tak ważne dla najmłodszych jest to, aby zapewnić im bezstresowe, spokojne warunki dorastania. Żaden z tych elementów nie jest jednak czynnikiem, który gwarantuje zachorowanie na młodzieńcze reumatoidalne zapalenie stawów. Ponadto chorują także osoby, które z wymienionymi elementami nie mają nic wspólnego. Dlatego też choroba ta pozostaje wciąż w pewnym stopniu owiana tajemnicą, jak wiele chorób autoimmunologicznych, czyli takich, w których układ odpornościowy chorego „atakuje” jego własny organizm. Objawy reumatoidalnego zapalenia stawów są dość charakterystyczne, lecz u niektórych osób mogą być bardziej, a u niektórych mniej nasilone. Dlatego też diagnoza bywa postawiona dość późno, kiedy choremu trudności zaczyna sprawiać poruszanie się. Objawia się to najczęściej w ten sposób, że pacjent zaczyna kuleć. Wcześniej jednak można zaobserwować często takie symptomy jak ból stawów i ich obrzęk, który nie musi być jednak zauważalny na pierwszy rzut oka. Choroba ta może zaatakować różne stawy, lecz najczęściej jej objawy pojawiają się w obrębie stawu kolanowego.

Leczenie młodzieńczego reumatoidalnego zapalenia stawów

Jeśli u naszego dziecka zauważymy niepokojące objawy, zwróćmy się niezwłocznie do lekarza pediatry. Na początek może być to lekarz pierwszego kontaktu, który prawdopodobnie skieruje nas do odpowiedniego specjalisty. Należy jednak szybko zareagować i wdrożyć leczenie, gdyż młodzieńcze reumatoidalne zapalenie stawów może pozostawić po sobie duże powikłania, takie jak na przykład zaburzenia wzrostu kończyn. Chorzy cierpiący na młodzieńcze reumatoidalne zapalenie stawów leczeni są głównie lekami przeciwzapalnymi, takimi jak np. Aspicam Bio, Coxtral czy Nimesil. Obecnie w leczeniu tego schorzenia dąży się nie tylko do tego, by złagodzić ból, który towarzyszy choremu praktycznie na co dzień, ale także do tego, aby osiągnąć stan remisji. Chodzi więc o to, aby zatrzymać postępowanie choroby. Bardzo pomocne dla pacjentów, którzy mają problem z poruszaniem się, są zabiegi rehabilitacyjne.