Menu

Jak pokonać refluks u dzieci?

Cofanie się treści pokarmowej z żołądka do przełyku nie należy do najprzyjemniejszych zjawisk. Dolegliwość ta dotyka sporą grupę osób dorosłych, jednak refluks u dzieci również się zdarza. Jakie są najczęstsze przyczyny i objawy tej dolegliwości, jak można ją wyleczyć i kiedy koniecznie trzeba udać się z dzieckiem do lekarza?

Czym właściwie jest refluks?

Refluks żołądka i przełyku to schorzenie układu pokarmowego, które występuje dosyć często. Polega ono na tym, że treść pokarmowa, która uprzednio dostała się do żołądka, cofa się do przełyku. Może to powodować szereg nieprzyjemnych dolegliwości. Wiele dorosłych osób bagatelizuje problemy z refluksem, sięgając po ogólnodostępne w aptekach specyfiki mające złagodzić objawy tej choroby. Jednak, gdy pojawi się refluks u dzieci, to pod żadnym pozorem nie można go bagatelizować.

Co to takiego jest refluks u dzieci?

Do tego, że dzieci ulewają pokarm do pewnego wieku, wszyscy są przyzwyczajeni. Nikogo nie dziwi to, że maluchom po jedzeniu podkłada się ściereczkę, by w przypadku ulewania treść żołądkowa nie zabrudziła wszystkiego wokół. Ulewanie się jest normalnym procesem, lecz tylko do pewnego wieku. Jeżeli starszemu dziecku zaczyna się cofać treść żołądkowa do przełyku, to możliwe, że występuje w takim przypadku refluks u dzieci. W grupie zwiększonego ryzyka wystąpienia refluksu znajdują się dzieci z dużą nadwagą oraz takie, które stosują nieodpowiednią dietę bogatą w tłuszcze i wysoko przetworzone produkty spożywcze.

Co zrobić, gdy wystąpi refluks u dzieci?

Jeżeli dolegliwości związane z refluksem będą się u dziecka pojawiały sporadycznie i nie wywołają niepożądanych i bolesnych skutków ubocznych, to można spróbować sytuację taką przeczekać. Jednak, gdy prócz cofania się treści pokarmowej do przełyku wystąpi także żółć lub krew w treści pokarmowej, gorączka, biegunka czy nagła utrata masy ciała, to jak najszybciej trzeba skontaktować się z pediatrą, gdyż takie objawy mogą stanowić bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia dziecka.

Refluks u dzieci – jaką dietę stosować?

Jeżeli dziecko cierpi na refluks żołądka i przełyku, to w pierwszej kolejności warto przyjrzeć się codziennej diecie malucha. Dieta dla takiego dziecka powinna być skomponowana w odpowiedni sposób. Warto w jak największym stopniu ograniczyć tłuszcze. Potrawy smażone, tłuste, fast-foody mogą przyczynić się do wzrostu częstotliwości występowania objawów związanych z refluksem. Przy dolegliwościach tego typu niewskazane są również cytrusy oraz produkowane z nich soki, a także słodycze oparte na bazie czekolady.