Menu

Jak dbać o butelki i smoczki niemowlaka?

Narodziny dziecka to wielkie wydarzenie dla całej rodziny. Maluszek ma ogromne potrzeby i duże wymagania, ale powoduje ogromną radość. Właściwa higiena, przez którą rozumie się mycie, sterylizację i parzenie butelek oraz smoczków to podstawa. Bakterie zgromadzone w resztkach pożywienia są w stanie wywołać różne dolegliwości.

Dlaczego czyszczenie butelek i smoczków jest tak istotne?

Kompletowanie wyprawki dla maluszka to zakup potrzebnych produktów i sprzętów. Nie może zabraknąć również butelek i smoczków Lovi, które sprawdzają się zarówno do podawania mleka modyfikowanego, jak i mleka odciągniętego z piersi, a także herbatki oraz wody. Jednak wymienione sprzęty spełniają swoją funkcję, pod warunkiem że są regularnie myte, sterylizowane oraz wyparzane. Tylko w taki sposób można ochronić maluszka przed zatruciami pokarmowymi, biegunkami, pleśniawkami oraz zakażeniami grzybiczymi.

Dla mam karmiących dzieci mlekiem modyfikowanym nie wystarczy jedna czy dwie butelki, trzeba ich mieć więcej, gdyż maluszek wymaga karmienia co średnio 3 godziny. Wybierany model nie powinien mieć szczelin, w których gromadzą się resztki pokarmowe. Utrudniają one mycie i mogą przyczynić się do pogorszenia stanu zdrowia i samopoczucia maluszka. Smoczki Lovi czy też modele innej marki należy myć ręcznie – wtedy dokładnie czyścimy każdą część. Bardzo przydatne są także szczotki myjące używane do trudno dostępnych miejsc. Smoczki silikonowe dostarczają najmniej trudności w utrzymaniu higieny, ale inne modele też dobrze się sprawdzają.

W jaki sposób czyścić butelki i smoczki?

Sterylizacja akcesoriów używanych do spożywania pokarmu przez maluszka to absolutna podstawa. Dotyczy to zarówno butelek, jak i smoczków, a także nakrętek i pozostałych elementów. W butelce Lovi ani innych modelach nie wolno zostawiać resztek mleka, gdyż już po krótkim czasie staje się ono miejscem rozwoju niebezpiecznych bakterii. Brudne akcesoria w zlewie to także błąd – trzeba wyrobić w sobie dobry nawyk sprzątania na bieżąco i wytrwać w nim. Używany płyn do mycia naczyń powinien być delikatny i wyprodukowany z myślą o najmłodszych domownikach. Szczotki używane do mycia również należy wyparzać minimum raz dziennie – w taki sposób można ochronić się przed przenoszeniem bakterii i zarazków. Nie ma żadnych przeciwwskazań do mycia butelek w zmywarce. Akcesoriów nie wyciera się ręcznikami kuchennymi ani też papierowymi – najlepiej pozostawić je do wyschnięcia w czystym miejscu.

Sterylizacja sprzętu używanego do karmienia może odbywać się na różne sposoby, a wśród nich gotowanie akcesoriów w garnku, stosowanie elektrycznego albo mikrofalowego sterylizatora. Dostępne są także specjalne płyny albo tabletki do usuwania bakterii, które działają na zimno. Ostatnim rozwiązaniem jest wybór butelek samosterylizujących.

Stosowanie garnka z gorącą wodą jest najtańszym sposobem i nie wymaga kupowania specjalistycznego sprzętu. Akcesoria muszą być w całości przykryte wodą, a następnie gotuje się je przez 10 do 15 minut. Dla mam karmiących swoje pociechy mlekiem modyfikowanym niezwykle przydatnym urządzeniem będzie sterylizator elektryczny albo mikrofalowy. Wystarczy parę minut, żeby pozbyć się wszystkich niechcianych zabrudzeń i bakterii. Stosowanie płynów czy tabletek na zimno zajmuje około 30 minut. Wystarczy wlać zimną wodę do naczynia, dodać używany środek, pozostawić na 30 minut i cieszyć się idealnie czystymi akcesoriami dla dziecka. Jednak zdecydowanie najszybszym sposobem są samoczyszczące butelki, które zostają wyposażone w odpowiedni kapsel używany do wlewania wody – to pod nim znajdują się wszystkie części, łącznie z butelką. Tak przygotowany zestaw wkłada się do kuchenki mikrofalowej i po 90 sekundach znikają wszystkie zanieczyszczenia i bakterie.