Menu

Apteczka samochodowa – co powinno się w niej znaleźć?

Apteczka samochodowa, według prawa, nie jest zaliczana do obowiązkowego wyposażenia prywatnego samochodu osobowego. Istnieje jednak prawny obowiązek udzielenia pomocy poszkodowanym w wypadkach drogowych, w związku z czym warto mieć ją w swoim aucie. Co powinna zawierać kompletna apteczka samochodowa?

Apteczka samochodowa – dlaczego warto mieć ją przy sobie?

Prawo polskie określa obowiązek udzielenia pierwszej pomocy poszkodowanym w wypadkach drogowych, a to przecież czynność, którą ciężko wykonać bez apteczki. Warto jednak wziąć pod uwagę, iż na drodze może wydarzyć się wszystko i odpowiednio wyposażona apteczka może pomóc w wielu niespodziewanych sytuacjach. W związku z powyższym, dobrym postępowaniem jest posiadanie przy sobie w aucie dobrze wyposażonej apteczki samochodowej, która nie raz może uratować życie.

Co powinna zawierać apteczka samochodowa?

Gotową apteczkę samochodową można kupić w supermarkecie, Internecie lub na stacji benzynowej, jednak najczęściej jej wyposażenie jest słabej jakości lub niekompletne. Aby mieć pewność, iż posiadana apteczka samochodowa jest dobrze wyposażona, warto skompletować ją osobiście ze sprawdzonych, starannie dobranych i przemyślanych elementów. Apteczka samochodowa powinna być traktowana jako podstawowy zestaw ratunkowy, pozwalający na wstępne opatrywanie złamań i ran oraz ewentualne podtrzymanie życia poszkodowanego przed przyjazdem służb ratunkowych. Dobrze wyposażona apteczka samochodowa powinna posiadać instrukcję udzielania pierwszej pomocy w formie papierowej. W trakcie wypadku lub trudnych warunków atmosferycznych może nastąpić ograniczenie możliwości skorzystania z np. telefonu z dostępem do Internetu. W apteczce samochodowej powinien znajdować się koc ratunkowy, który służy do ochrony poszkodowanego przed wyziębieniem, na przykład po wypadku lub gdy następuje konieczność nagłego opuszczenia auta podczas niskiej temperatury. W apteczce powinny znaleźć się plastry z opatrunkiem, służące do zabezpieczenia drobnych uszkodzeń skóry. Najlepiej, aby plastry były różnej wielkości, mogą też być wodoodporne. Plastry bez opatrunku przydadzą się do przyklejania – podtrzymywania opatrunków z jałowej gazy, które także powinny znajdować się w apteczce. Do mocowania opatrunków wykorzystywane są także bandaże dziane, o szerokości o 15 i 5 centymetrów. W skład apteczki samochodowej powinien wchodzić także jałowy opatrunek indywidualny wykorzystywany zazwyczaj do opatrywania większych ran. Opaski półelastyczne i elastyczne przydatne będą jako środek unieruchamiający stosowany przy skręceniach stawów i zwichnięciach, na przykład kostki. Do unieruchomienia kończyn niezbędne mogą okazać się także chusty trójkątne, pozwalające na stworzenie temblaka. Dodatkowo apteczka samochodowa powinna być wyposażona w takie akcesoria pierwszej pomocy jak: bandaże oraz rękawice lateksowe.