Menu

Zimowa ochrona dla Twojej brody — jak zapobiegać przesuszeniu?

Zima to czas, kiedy zarost zasługuje na szczególną uwagę, gdyż niska temperatura oraz niekorzystne warunki atmosferyczne przyczyniają się do pogorszenia kondycji włosów. Trzeba stosować odpowiednie kosmetyki, jak na przykład olejki do brody, a także zadbać o właściwą pielęgnację.

Skuteczna pielęgnacja brody podczas zimowych miesięcy

Wiatr, opady śniegu i niska temperatura przyczyniają się do pogorszenia wyglądu brody, stąd konieczne jest używanie właściwych kosmetyków do pielęgnacji. W pierwszej kolejności należy stosować dobrej jakości szampon do brody, który pozwoli zapobiec przesuszeniu włosów oraz ich łamliwości. Przed zakupem kosmetyku trzeba zweryfikować skład, który powinien zawierać jak najwięcej naturalnych składników oraz substancji aktywnych, które przedostają się w głąb włosa, nawilżając go od wewnątrz. Należy unikać produktów zawierających sztuczne dodatki i konserwanty wpływające niekorzystnie na owłosienie twarzy oraz skóra. Dobrej jakości szampon oczyści brodę, nawilży ją i zregeneruje.

Olejki do brody oraz balsamy należy stosować po umyciu włosów. W tym wypadku również wybiera się produkty, w składzie których znajdują się naturalne wyciągi i ekstrakty. Doskonale sprawdzają się olejki do brody z jojoby — są rekomendowane przede wszystkim zimą, gdyż zabezpieczają przed wiatrem oraz mrozem. Olejki chronią nie tylko włosy, ale i skórę twarzy, która dzięki właściwej pielęgnacji nie przesusza się i nie swędzi. Kolejne składniki, które warto znaleźć w produktach do brody to masło Shea, wosk pszczeli czy wyciąg z awokado.

Używanie właściwej szczotki do brody, znanej jako kartacz jest tak samo istotne jak odpowiednie kosmetyki. Broda musi być regularnie czesana, dzięki czemu poprawie ulega krążenie krwi, następuje również stymulacja wzrostu włosów. Jeżeli szczotka powstała z włosia dzika, skóra twarzy jest delikatnie masowana, co oznacza produkcję odpowiedniej ilości sebum stanowiącego barierę ochronną.

Jakie czynniki wpływają na pogorszenie wyglądu brody?

Olejki do brody, dobrej jakości szampon i szczotka nie przyniosą pożądanych efektów, jeżeli brodacz używa gorącej wody do pielęgnacji brody, co przyczynia się do zwiększenia łamliwości włosów. Należy także unikać gorącego powietrza z suszarki.

Suche powietrze również wykazuje niekorzystny wpływ na kondycję brody. Niestety bardzo ciężko go uniknąć, gdyż w zakładzie pracy oraz w miejscu zamieszkania pomieszczenia są ogrzewane, rzadko się je wietrzy, co przyczynia się do nadmiernej suchości włosów. Aby tego uniknąć, należy korzystać z nawilżaczy powietrza.

Broda nie rośnie zdrowo i nie prezentuje się estetycznie, jeżeli w organizmie brakuje witamin i minerałów. Do diety należy dodać jak najwięcej kwasów tłuszczowych oraz cytrusów bogatych w witaminę c.