Menu

Smoczki uspokajające – jak wybrać odpowiedni?

Rodzice kompletujący wyprawkę stają przed wyborem – kupić smoczek czy nie. Nie ma ku temu większych przeciwwskazań pod warunkiem, że jest używany rozsądnie i został dobrany zgodnie z zachowaniem najważniejszych zasad i norm. Smoczek Lovi to propozycja, która zasługuje na szczególną uwagę.

Na co zwrócić uwagę kupując smoczek dla dziecka?

Noworodki rodzą się z bardzo silną potrzebą ssania, dlatego smoczki zapewniają mamie nieco wytchnienia i pozwalają odciążyć piersi, które w pierwszych tygodniach karmienia są obolałe i krwawią. Smoczek Lovi uspokajający doskonale nadaje się do tego zadania. Jednak aby dziecko nie miało problemów z korzystaniem z niego, trzeba skupić szczególną uwagę na wyborze odpowiedniego modelu.

W trakcie zakupów zwróć szczególną uwagę na bezpieczeństwo. Wybierz smoczek, który ma odpowiednie certyfikaty oraz oznaczenia. Produkt musi  być zgodny z europejskimi normami – w przeciwnym wypadku nie będzie się dobrze sprawdzał i może przynieść więcej szkód niż pożytku. W praktyce poszukaj symbolu CE albo EN1400. Kiedy znajdziesz je na opakowaniu, zyskujesz gwarancję, że Twoje dziecko korzysta z najlepszych produktów na rynku.

Zwróć uwagę także na aprobatę polskich ośrodków, a wśród nich Centrum Zdrowia Dziecka oraz Instytut Matki i Dziecka.

Wybierany model musi być dopasowany do wieku dziecka, gdyż dostępne smoczki różnią się między sobą rozmiarem. Im dziecko starsze, tym większą ma buzię i większy musi być smoczek. Kiedy wybierzesz zbyt duży model, maluch będzie miał odruch wymiotny, pojawią się także problemy z oddychaniem. Z kolei za mały smoczek wywołuje złość i frustrację, gdyż regularnie wypada z buzi, dodatkowo przyczynia się do niewłaściwego formowania aparatu mowy. Dobór rozmiaru nie powinien sprawić trudności, gdyż na opakowaniu znajduje się informacja odnośnie do optymalnego wieku użytkownika.

Na co jeszcze zwrócić uwagę wybierając smoczek?

Ważna jest konstrukcja smocza – powinna być solidna, a do tego wszystkie elementy dobrze ze sobą połączone. Tylko w taki sposób można uniknąć odpadnięcia którejś z części, co może przyczynić się do tragedii. Wybierając smoczek dla swojej pociechy, nie skupiaj się na atrakcyjnych obrazkach czy kolorach, ale postaw na bezpieczeństwo – im mniej dodatkowych elementów, tym lepiej.

Plastikowa otoczka przylegająca do ust powinna mieć otworki, które gwarantują odpowiednią cyrkulację powietrza. Ta część ma być miękka i nie może zatykać ust dziecka. Smoczek musi powstać z dobrej jakości tworzywa, całkowicie zabrania się stosowania szkodliwych substancji, a wśród nich chemicznych utwardzaczy BPA. Smoczek Lovi to model wykonany z kauczuku, który jest miękki i delikatny, dlatego doskonale nadaje się dla noworodków i niemowlaków. Z kolei drugi popularny materiał, czyli silikon jest wytrzymały, ale znacznie twardszy.

Wybierany smoczek powinien przypominać wyglądem kobiecy sutek. Tylko wtedy będzie przyjazny dla malucha, który chętnie po niego sięgnie. W praktyce oznacza to miękką końcówkę smoczka oraz twardą część znajdującą się przy wargach. Te cechy są bardzo ważne i mają bezpośredni wpływ na kształtowanie się aparatu mowy i zgryzu.

Smoczek jest doskonałym dodatkiem do wyprawki i ułatwia opiekę nad dzieckiem, jednak wymaga od rodziców rozsądku. Smoczek nie może być włożony do buzi dziecka przez cały czas, a jedynie wtedy, gdy jest to konieczne. Ważna jest także regularna sterylizacja. Nie należy go używać u dzieci, które ukończyły już pierwszy rok życia.