Menu

Pyłek sosnowy – lepszy niż żeń szeń

Nie każdy wie, że żółty nalot widoczny na chodnikach, w parkach, a szczególnie na leśnych dróżkach to pyłek sosnowy. Zobaczysz go najpewniej po deszczu, dlatego warto wybrać się na spacer i zaobserwować to zjawisko.

Dlaczego pyłek sosnowy jest taki cenny?

Od dawna wykorzystuje się cenne właściwości sosny, dzięki której powietrze w lesie przesycone jest aromatycznymi olejkami eterycznymi. Przebywanie w takich miejscach wpływa bardzo pozytywnie na samopoczucie człowieka. Minimalizuje przemęczenie, stres i wyczerpanie nerwowe. Jeśli szukasz ukojenia lub masz problemy z układem oddechowym wybieraj się jak najczęściej do sosnowego lasu. Spacer w otoczeniu takich drzew oczyszcza płuca i co ważne, można delektować się mocnym, żywicznym zapachem.

Pyłek sosnowy w największej ilości w maju!

Jeśli chcesz się przekonać, jak cenne właściwości ma pyłek sosnowy, wybierz się do lasu w maju. Wtedy to sosny produkują mnóstwo pyłku – jeden kwiatostan ponad pięć milionów ziaren! Liczby są imponujące, dlatego warto skorzystać z darmowej leśnej terapii. To , co można zyskać, napawa optymizmem, bo pyłek sosnowy działa dobroczynnie na cały organizm. Przede wszystkim pobudza siły witalne, odmładza i podnosi poziom testosteronu.

Inne właściwości pyłku sosnowego to działanie przeciwwykrztuśne, przeciwbólowe i zwiększające odporność. Chroni ściany tętnic, dlatego ma działanie przeciwmiażdżycowe. Co więcej, pyłek poprawia stan skóry i ułatwia odchudzanie. Stosuje się go także do osuszania ran i tamowania krwawienia.

Te wszystkie zalety pyłku sosnowego wynikają z jego drogocennego składu. Znajdują się w nim witaminy, minerały, naturalne antybiotyki, lipidy i aminokwasy. Ma postać proszku, dlatego można dodawać go do żywności i do niegorących napojów – np. miodu, jogurtów, koktajli czy mleka. Z pyłku produkuje się również nalewki, którą można przyrządzić samodzielnie lub nabyć w dobrym sklepie zielarskim lub w aptece. Zaleca się stosowanie od ½ do 1 łyżeczki pyłku dziennie.