Menu

Odpowiednie pH skóry kluczem do prewencji zakażenia pochwy

Problemy z miejscami intymnymi dotyczą nawet 75% procent kobiet. Niestety zadbanie o nie jest dość problematyczne, a zakażenie pochwy często jest nieuniknione. Można jednak zminimalizować ryzyko jego wystąpienia lub zniwelować jego skutki, gdy już nastąpi.

Skąd bierze się zakażenie miejsc intymnych?

Powodów wystąpienia zakażenia pochwy może być bardzo wiele. Chcąc zrozumieć wszystkie czynniki wpływające na tego typu schorzenia, trzeba by się zagłębić w szczegółowe aspekty fizjologii, chemii i biochemii. Zakażenie pochwy ostatecznie jest jednak spowodowane bakteriami, które w określonych warunkach mogą się rozwijać w okolicy miejsc intymnych, prowadząc do powstania nieprzyjemnych dolegliwości. Rozwój bakterii na skórze człowieka oraz w okolicy błon śluzowych jest nieunikniony. Na skórze w normalnych warunkach znajdują się miliardy dobrych bakterii, które tworzą w pełni indywidualny mikrobiom człowieka. Są to bakterie, które są niezbędne, by organizm mógł zachować zdrowie i pełną witalność. Wszelkie zaburzenia występowania dobrych bakterii na skórze mogą powodować rozwój chorobotwórczych drobnoustrojów, które z kolei prowadzą między innymi do zakażenia miejsc intymnych. Reasumując dbanie o należyty stan skóry i bakterie znajdujące się na niej jest kluczowe do tego, by skutecznie prowadzić profilaktykę dla tego typu problemów.

Zakażenie pochwy, a zaburzenia pH skóry

Bakterie rozwijają się i funkcjonują na skórze prawidłowo wtedy, gdy ma ona odpowiedni poziom pH. Odchylenia od normy powodują, że bakterie giną i nie mogą tworzyć naturalnej zapory przed szkodliwymi drobnoustrojami. Zachowanie odpowiedniego pH jest więc istotne między innymi w kontekście prewencji powstania zakażenia pochwy. Pierwszą kwestią, o którą trzeba zadbać w tym kontekście, jest używanie odpowiednich preparatów zewnętrznych do pielęgnacji skóry. Należy wystrzegać się tych, które w sposób nienaturalny przesuwają poziom pH w stronę zasadową lub kwaśną. Spowoduje to bowiem różnego rodzaju problemy skórne, a w tym zdecydowane pogorszenie się jej wyglądu, jak i kłopoty z funkcjonowaniem flory bakteryjnej. Najlepiej używać naturalnych szamponów i mydeł, które nie zawierają sztucznych dodatków i nie zaburzają pH. Wybór takich preparatów w drogeriach jest dość duży.

Jak zadbać o pH skóry od wewnątrz?

Niemałe znaczenie dla pH skóry ma wewnętrzny stan organizmu. Między innymi zaburzenia gospodarki cukrowej, czyli cukrzyca powodują problemy z odpowiednim pH. Mogą wtedy wystąpić takie objawy jak problemy skórne, obniżona odporność lub właśniezakażenie miejsc intymnych. Chcąc o to zadbać, trzeba najpierw wyleczyć cukrzycę, a następnie zadbać, by poziom cukry był w normie, a dieta zawierała wszystkie niezbędne składniki odżywcze i bazowała na podstawowych zasadach zdrowego odżywiania. Warto też stosować prebiotyki i probiotyki. Takie podejście sprawi, że warunki panujące na skórze staną się optymalne dla rozwijania się mikroflory bakteryjnej.