Menu

Jak rozpoznać zapalenie pęcherza u dziecka?

Zapalenie pęcherza moczowego to jedna z chorób powszechnie spotykanych w wieku dziecięcych. Zapalenie pęcherza u dziecka jest znane również, jako dziecięce zakażenie pęcherza moczowego. Jest to najczęstszy rodzaj infekcji dróg moczowych, który dotyczy głównie dzieci, ale i dorosłych kobiet.

 

Zapalenie pęcherza u dziecka – co je powoduje?

Zapalenie pęcherza jest zwykle wywoływane przez bakterie (zazwyczaj E. coli), które dostają się do organizmu przez cewkę moczową i rozprzestrzeniają się na pęcherz. Nieleczona infekcja może dotrzeć do nerek i stać się poważniejszym problemem.

Zapalenie pęcherza może również wystąpić u osób, które:

  • są zdrowe,
  • nie mają problemów medycznych.

 

Środki drażniące, takie jak kąpiele bąbelkowe lub produkty higieny kobiecej, złe nawyki toaletowe lub higieniczne, nieprawidłowości w strukturze lub funkcji dróg moczowych, interakcje z lekami lub długotrwałe stosowanie cewnika – wszystkie one mogą powodować infekcję pęcherza, choć wiadomo, część z tych przyczyn nie jest związana z zapaleniem pęcherza u dziecka, ale jedynie u dorosłych osób. Warto jednak mieć świadomość ich wszystkich dla celów profilaktycznych.

Twoje dziecko może cierpieć na zapalenie, gdy bakterie dostaną się do dróg moczowych i przemieszczą się w górę cewki moczowej i do organizmu. Kiedy zapalenie wpływa na pęcherz, nazywa się to zapaleniem pęcherza. Kiedy infekcja przechodzi z pęcherza do nerek, nazywa się to odmiedniczkowym zapaleniem nerek. Oba można skutecznie leczyć antybiotykami, ale zakażenie nerek może prowadzić do poważniejszych powikłań zdrowotnych, jeśli nie zostanie leczone.

 

Zapalenie pęcherza u dziecka – jak je rozpoznać?

Objawy zapalenia pęcherza u dziecka i dorosłych obejmują:

  • uporczywe pragnienie oddawania moczu,
  • uczucie pieczenia podczas oddawania moczu,
  • mętny lub silnie pachnący mocz,
  • gorączka,
  • bóle kości,
  • uczucie ucisku lub bólu w dolnej części brzucha.

Wypadki związane z niekontrolowaniem moczu u dzieci w wieku szkolnym, często wskazują właśnie na zapalenie pęcherza moczowego. W przypadku niemowląt i małych dzieci zapalenie pęcherza moczowego może być trudniejsze do wykrycia, ponieważ objawy są mniej specyficzne. Czasami gorączka jest jedynym symptomem, że może się dziać coś niedobrego.

Warto zapamiętać:

Infekcje pęcherza są bolesne i niewygodne, ale większość z nich jest wywoływana przez bakterie i może być łatwo leczona antybiotykami. Jeśli zauważysz u dziecka krew w moczu, ból w czasie oddawania moczu, ból pleców lub boku, gorączkę, nudności, wymioty, lub ból brzucha, natychmiast skontaktuj się z lekarzem, ponieważ są to objawy możliwej infekcji dróg moczowych.