Menu

Infekcje pochwy w różnych momentach życia kobiety

Infekcje pochwy stawią problem, który może przytrafić się każdej kobiecie. Co sprawia, że infekcje okolic intymnych są tak powszechne i mogą pojawić się na każdym etapie życia kobiety? Jak sobie z nimi radzić? Czy globulki dopochwowe to dobre rozwiązanie w zmniejszaniu objawów infekcji?

Przyczyny infekcji pochwy w różnych momentach życia kobiety

Istnieje przekonanie, że infekcje intymne występują jedynie u dorosłych kobiet. Nie jest to prawda, mimo że u dzieci tego typu problemy przydarzają się o wiele rzadziej. Przyczyną infekcji pochwy u dziewczynek bardzo często jest ich niedostateczna ochrona. Miejsca intymne dziecka są przede wszystkim pozbawione owłosienia, które stanowi naturalną barierę ochronną przed patogenami. W pochwie dziewczynki zlokalizowane jest również o wiele mniej pałeczek kwasu mlekowego. Ich produkcja wzrasta dopiero w okresie dojrzewania. W zasadzie każda młoda i aktywna seksualnie kobieta choć raz w życiu zmagała się z infekcją pochwy. Kobiety generalnie bardziej niż mężczyźni narażone są na infekcje intymne. Predysponuje je do nich własna anatomia, a dokładniej fakt, iż u kobiet ujście pochwy, cewki moczowej i odbytu są położone blisko siebie. W takich warunkach nie trudno o przeniesienie patogenów z jednego miejsca na drugie, szczególnie podczas stosunku. U kobiet w okresie menopauzy pochwa nie jest już taka elastyczna i staje się bardziej podatna na infekcje. Jest to efektem zmiany składu flory bakteryjnej w pochwie oraz podwyższonego pH. U kobiet w okresie menopauzy wielokrotnie dochodzi do rozwoju tzw. zanikowego zapalenia pochwy, które sprzyja powstawaniu otarć i mikrourazów, czego konsekwencją jest bakteryjna waginoza czy grzybica pochwy.

Globulki dopochwowe i inne skuteczne metody profilaktyki i leczenia okolic intymnych

Chcąc zadbać o zdrowie intymne kobiety, zaleca się:

  • Codziennie myć okolice intymne, stosując środki utrzymujące prawidłowe pH w pochwie. Jednocześnie warto pamiętać, aby nie przesadzać z higieną – przepłukując pochwę zbyt często można doprowadzić do pozbycia się naturalnej ochrony.
  • Nosić przewiewną, bawełnianą bieliznę – unikając bielizny wykonanej ze sztucznych materiałów i stringów.
  • Starać się spać bez majtek, ponieważ zapewni to swobodny dostęp powietrza do miejsc intymnych;
  • W czasie miesiączki jak najczęściej zmieniać podpaskę / tampon.
  • Podmywać się / przecierać w stronę „od przodu do tyłu” – dzięki temu możliwe jest zapobiegnięcie przeniesienia w okolice pochwy patogenów z okolic odbytu.
  • Nie zażywać antybiotyków bez potrzeby, ponieważ antybiotyki zabijają bakterie – wszystkie, także te pożyteczne, które chronią przed infekcjami intymnymi. W trakcie antybiotykoterapii, jak i po jej zakończeniu, zaleca się zażywać probiotyki.
  • Uprawiać bezpieczny seks – nie mając pewności, czy nie występuje jakieś schorzenie u kobiety, czy jej partnera, należy stosować prezerwatywy. Nie chronią one w pełni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, ale w sporym stopniu redukują ryzyko infekcji.
  • Słuchać sygnałów, jakie wysyła organizm – przy wystąpieniu pieczenia czy świądu podczas upławów, zaleca się konsultację z ginekologiem.
  • Stosować leki zmniejszające objawy infekcji, jak np. globulki dopochwowe – po ówczesnej konsultacji z lekarzem.