Menu

Czy wiesz, z czego zrobione są Twoje ubrania?

Wybierając ubrania często, skupiamy się na względach estetycznych. Nie zastanawiamy się równocześnie, z czego zrobiony jest materiał, jaki przecież zamierzamy nosić w styczności
z naszą skórą. Warto poznać sekrety tkanin i być już od dziś świadomym konsumentem.

Metka prawdę Ci powie

Warto przy zakupach zwracać uwagę na ten często niewielki, ukryty gdzieś w menadach materiałów element. Metka zawiera informacje o składzie materiału, o tym jakich włókien użyto do wyprodukowania tkaniny. Choć z pozoru skład ubrań może wydawać się sprawą mało istotną to właśnie on, determinuje ich codzienną funkcjonalność. To od włókien zawartych w tkaninie, z której uszyta została dana rzecz, zależy czy nie zmokniemy, nie zmarzniemy, czy nie będziemy się nadmiernie pocić. Metka jest też odpowiedzią na pytania o sposób pielęgnacji danej rzeczy. Dodatkowo wybór lepszej jakości ubrań to swojego rodzaju sposób na oszczędzanie, bo choć może jednorazowo wydasz więcej to dana rzecz, pozostanie z tobą na lata. Jakie więc materiały wybierać, na jakie włókna stawiać, aby nasze ubrania służy nam dobrze i długo?

Hurtowania dzianin kopalnią wiedzy o włóknach

Choć może wydawać się to dość niecodziennym pomysłem, to miejscem które, warto odwiedzić choć raz na swojej drodze do świadomości konsumenckiej, jest hurtownia dzianin. Z pewnością w swojej okolicy znajdziesz takie miejsce, może to być też ciekawy pomysł na weekendową wycieczkę połączoną z dawką wiedzy. Hurtownia dzianin najpewniej zatrudniania wykwalifikowaną kardę, która chętnie odpowie na pytania odnośnie funkcjonalności i przydatności poszczególnych włokiem i tkanin. Przy okazji warto zaopatrzyć się w wysokiej jakości materiały i udać się z nimi do krawca po wymarzoną kreację. Jeśli jednak jesteś zwolennikiem buszowania po sklepach, warto wiedzieć jakie włókna wybierać. Podział jest dość prosty, w tkaninach dostępnych na rynku spotykamy włókna pochodzenia naturalnego oraz chemicznego. Włókna naturalne to najczęściej dobry wybór. Materiały z nich wykonane zapewniają wysoki komfort noszenia. Są oddychające i przewiewne, dobrze wchłaniają wodę, przy tym są miękkie, ale dość wytrzymałe. Do najczęściej spotykanych na rynku zaliczamy bawełnę, len, wełnę i jedwab. Włókna chemiczne dzielimy na dwa typy. Wytwarzane z naturalnych surowców odnawialnych jak wiskoza, która często porównywana jest do bawełny i jest niejako jej synonimem. Drugi typ to włókna chemicznych syntetyczne, czyli poliester i nylon. Cechuje je bardzo duża wytrzymałość, są często stosowane w odzieży sportowej i funkcyjnej. Często spotykany jest też akryl, który króluje wśród swetrów.