Menu

Czy warto kupować zabawki interaktywne?

W dzisiejszych czasach zabawki interaktywne znajdują się zdecydowanie na drugim miejscu. Na piedestale są te o charakterze edukacyjnym, gdyż każdy rodzic dąży do rozwijania umiejętności swojej pociechy już od pierwszy dni. Czy można jednak połączyć interakcję z nauką? Oczywiście, że tak!

Jakie zabawki wybierać dla dzieci?

Zabawki, które stoją na sklepowych półkach mają wiele możliwości, a więc świecą, grają, śpiewają, a nawet poruszają się w rytm muzyki. Warto jednak, żeby oprócz wszystkich wymienianych cech nakłaniały dziecko do wykonywania konkretnych czynności oraz skupiania uwagi. Jest to związane z bezustannym rozwijaniem się dziecka, gdyż odpowiednie zabawki doskonale wpływają na jego rozwój oraz kształcenie się. Mimo, iż naprawdę ciężko jest wybrać odpowiednią zabawkę dla pociechy ze względu na duży wybór, należy dobrze przyjrzeć się jej wszystkim cechom. Warto skupić się wielu rzeczach, aby nie zaszkodzić dziecku. Zabawka musi być przede wszystkim dopasowana do wieku dziecka, zainteresowań, a także indywidualnych umiejętności. Jeśli tak nie jest, nie będzie ona służyła do zabawy przez długi czas i zalegnie niechciana w kącie. W przypadku zabawek interaktywnych mamy do czynienia z ryzykiem, a mianowicie dziecko staje się mniej kreatywne, gdyż nie musi się wysilać. Zabawka rusza się, gra i tańczy, a jedyne co musi zrobić dziecko to patrzeć. Jednakże zabawki tego typu pozwalają młodym osobom pracować nad koncentracją, pamięcią, systematycznością, skupieniem. Niewątpliwą zaletą jest motywacja, którą odczuwa dziecko, aby sięgnąć po konkretny element bądź dotknąć kolorowego światełka. Przy pomocy takich zabawek pociecha zyskuje wiele umiejętności, chociażby współpracy w większej grupie bądź zmagania się z problemami i trudnościami w samotności oraz radzenia sobie z nimi. Przy ich pomocy można w bardzo krótkim czasie nauczyć się liczyć, wypowiadać pierwsze słowa oraz śpiewać rymowanki. Najważniejsze to jednak wybrać odpowiedni model, który nie będzie dostarczał zbyt wielu bodźców i co za tym idzie, wpływał negatywnie na pociechę, gdyż w tym przypadku za dużo to niezdrowo.

Właśnie z tego względu w trakcie wyboru jednej bądź kilku spośród setek zabawek warto postawić na produkt, który uczy. Nauka przebiega zdecydowanie szybciej, kiedy jest ona połączona z zabawą i tej zasady należy się trzymać. W trakcie ich używania dzieci nie odczuwają zmęczenia w trakcie nauki, a do tego cały czas zyskują nowe umiejętności, które przydają im się w przedszkolu oraz późniejszej przyszłości.

Tak jak i wszystko inne, zabawki interaktywne mają też swoich przeciwników. Niektórzy uważają, że dzieci nie powinny korzystać z elektroniki. W tym miejscu warto jednak zaszczyć, że technologia jest tak rozwinięta, że każdy jej używa i odsuwanie jej od dzieci wyrządzi im więcej krzywdy niż pożytku.