Menu

Co znajduje się w mleku kobiety?

Mleko matki jest najlepszym pożywieniem, które może otrzymać nowo narodzone dziecko. Jego zadaniem jest odżywianie oraz ochrona maleństwa. Co ciekawe w trakcie wzrostu dziecka, zmienia się również mleko kobiety, aby zapewnić mu wszystkie potrzebne składniki. Jakie wartości w nim występują?

Skład kobiecego mleka

W mleku znajdują się wszystkie składniki odżywcze, które umożliwiają przeżycie malutkiej istocie. Występują w nim węglowodany, białka oraz tłuszcze. Oczywistym składnikiem mleka jest woda, dzięki czemu dziecko nie zmaga się z odwodnieniem. Mleko jest bardzo złożoną substancją, dlatego warto poznać przynajmniej niektóre z występujących w nim składników.

Znajdują się w nim miliony żywych komórek. Mowa o białych krwinkach, dzięki którym pociecha ma znacznie lepszą odporność. Występują również komórki macierzyste umożliwiające właściwy rozwój oraz ochronę narządów i organów. W mleku znajduje się przeszło 1000 białek, dzięki czemu pociecha rozwija się właściwie. Wspierają one funkcjonowanie układu immunologicznego oraz chronią komórki nerwowe występujące w mózgu.

Biało znajdujące się w mleku powstaje z aminokwasów. Posiada ono przeszło 20 związków, jednym z nich są nukleotydy wykazujące właściwości nasenne. Należy wspomnieć również o 200 złożonych cukrach, które funkcjonują pod nazwą oligosacharydów. Są one przede wszystkim probiotykami, a do tego ograniczają możliwość wystąpienia różnorodnych infekcji oraz zapalenia mózgu.

W mleku znajdują się enzymy (przeszło 40). Enzymy umożliwiają przeprowadzanie reakcji chemicznych odbywających się w organizmie. Sprawiają one, że układ trawienny oraz immunologiczny pracują bez zarzutu, a żelazo zostaje lepiej przyswajane. Nie sposób pominąć czynników wzrostu umożliwiających właściwy rozwój. Wpływają one na wiele narządów, jak chociażby jelita, naczynia krwionośne, układ nerwowy, a także gruczoły produkujące hormony. W mleku występują całkiem spore ilości hormonów, to właśnie dzięki nim dzieci mają bardzo silną więź z mamami, które karmią piersią niż w przypadku pociech otrzymujących mleko modyfikowane.

Mleko zawiera witaminy oraz minerały umożliwiające rozwój oraz pracę organów, a także budowanie zębów i kości maluszka. Immunoglobuliny, czyli przeciwciała to kolejny składnik mleka. Ich najważniejsza rola polega na zwalczaniu bakterii oraz wirusów i jednocześnie umożliwia chronienie przed różnorodnymi schorzeniami i infekcjami.

Jest tego dużo więcej, a wszystkie składniki występujące w mleku umożliwiają właściwy rozwój dziecka. Nawet najlepsze mleko modyfikowane nie jest w stanie zastąpić mleka płynącego z kobiecej piersi.