Menu

Zakażenia meningokokowe – co warto o nich wiedzieć?

Zakażenie meningokokami w większości przypadków przebiega bezinwazyjnie, jednakże należy pamiętać, że te chorobotwórcze bakterie mogą być również niebezpieczne, powodując poważne choroby takie jak zapalenie opon mózgowych lub sepsa. Czym są meningokoki, jaki przebieg ma choroba oraz jak w porę możemy ją rozpoznać?

Czym są meningokoki?

Meningokokami określa się Gram-ujemne bakterie należące do gatunku Neisseria meningitidis, występujące także pod nazwą dwoinek zapalenia opon mózgowych, które bytują w noso-gardle. Szczep ten dzieli się na 13 grup serologicznych (A, B, C, D, X, Y, Z, E29, W135, H, I, K, L), z których za zakażenia inwazyjne w naszym kraju odpowiedzialne są meningokoki z grupy B oraz C, a w pojedynczych przypadkach także W135 i Y.

W większości kontakt z tą bakterią kończy się jej nosicielstwem, nie powodując żadnych poważnych powikłań. Należy jednak pamiętać, że meningokoki mogą okazać się bardzo szybkim zabójcą człowieka, prowadząc do śmierci już w przeciągu 24 godzin od pojawienia się objawów, dlatego też niezwykle ważne jest niezwłoczne rozpoczęcie leczenia.

Zakażenie meningokokowe i jego przyczyny

Zakażenie meningokokowe obejmuje wszelkie choroby wywoływane przez bakterie Neisseria meningitidis. Jest ono przenoszone drogą kropelkową i charakteryzuje się odmiennym przebiegiem. Może ono objawiać się niegroźnym zapaleniem gardła, jak i ciężkim wstrząsem prowadzącym nawet do śmierci. Wśród zakażeń groźnych oraz niebezpiecznych należy wymienić sepsę oraz zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Meningokoki mogą wywoływać także:

  • zapalenie gardła,
  • zapalenie ucha środkowego,
  • zapalenie płuc,
  • zapalenie osierdzia oraz wsierdzia.

Na zakażenie najbardziej narażone są dzieci do 5 roku życia, natomiast największa liczba zakażeń występuje w pierwszym roku życia niemowlaków. Ponadto, duży odsetek nosicielstwa przypada na okres między 15 a 24 rokiem życia.

Objawy zakażenia meningokokowego

Rozpoznanie inwazyjnej postaci zakażenia meningokokowego nie jest proste, ponieważ objawy nie należą do charakterystycznych i często bywają mylone z grypą. Pojawia się wysoka gorączka, bóle mięśni, bóle głowy oraz gardła oraz ogólne osłabienie. W przypadku zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych ponadto występują wymioty, nudności, senność oraz drgawki.

Wśród objawów charakterystycznych należy wymienić wysypkę wybroczynową, spotykaną nawet u połowy chorych. Może ona pojawić się na każdej części ciała w postaci czerwonych kropeczek, które wraz z rozwojem choroby zwiększają swoje rozmiary.