Zaparcia u dzieci zazwyczaj spowodowane są nieodpowiednią dietą z małą ilością płynów. Kiedy się pojawią, samo picie wody już nie pomoże. Zaparciom towarzyszą bóle brzucha, wzdęcia, brak apetytu. Ciężkie zaparcia mogą u dzieci spowodować niechęć do oddawania kału i celowe zatrzymywanie stolca. Jeżeli zareagujemy odpowiednio wcześnie, zatwardzenie u dzieci powinno szybko ustąpić.
Zaparcia u niemowląt
U niemowląt w ciągu dnia może pojawić się od jednego do kilku stolców. Mają one konsystencję i kolor musztardy. U takich maluchów zaparcia raczej nie występują, szczególnie kiedy są karmione mlekiem matki. Problem pojawia się, kiedy dziecko przechodzi na mleko modyfikowane, a do tego zaczyna jeść kaszki. Często na początku przechodzenia na mleko modyfikowane zapominamy, że powinniśmy zacząć dziecko dopajać wodą. Sztuczne mleko może mieć właściwości zapierające. Jeżeli pojawiają się zaparcia u niemowląt, należy zadbać o odpowiednią ilość płynów, a kaszki ryżowe zamienić na kukurydziane.
U małych dzieci
Kiedy maluch je już warzywa i owoce przy zaparciach możemy włączyć do diety np. mus z suszonej śliwki, surowe, starte jabłko z oliwą, siemię lniane. Sama obecność warzyw i owoców w diecie powinna zapobiegać zaparciom. Na zaparcia u niemowląt raczej nie stosuje się środków przeczyszczających. Pomocne mogą być również delikatne masaże brzuszka, bierne krążenia bioderkami, leżenie na brzuchu.
Czopki i dieta
Najprostszym sposobem na zaparcia u małych dzieci jest podanie doodbytniczo czopka glicerynowego. Wypróżnienie często pojawia się po kilku minutach i automatycznie przynosi ulgę. Podawanie czopka nie powinno być regułą przy każdym wypróżnianiu i jeżeli zaparcia się powtarzają, to należy zgłosić się do lekarza. U starszych dzieci powinno się przede wszystkim zwrócić uwagę na dietę dziecka. Wyeliminowanie słodyczy, słodkich napojów i większości przetworzonych produktów znacznie poprawi prace całego układu pokarmowego. Bardzo ważne jest tutaj zadbanie o odpowiednią ilość błonnika i wody w diecie. Te dwa produkty działają niczym miotełka i regulują prace jelit, co w rezultacie zapobiega zaparciom.