Wszyscy jesteśmy narażeni na szkodliwy wpływ ekspozycji na smog. Są jednak grupy ludzi, których problem ten dotyczy w sposób szczególny. Osoby starsze, chore, kobiety w ciąży oraz dzieci ponoszą najpoważniejsze konsekwencje zdrowotne wywołane kontaktem z zanieczyszczonym powietrzem.
Czy naprawdę jest czego się bać?
Temat smogu rokrocznie powraca na łamy mediów wraz z pierwszymi chłodami. Nic w tym dziwnego, skoro kontaktu z nim nie jesteśmy w stanie uniknąć – chyba, że zamieszkamy w chatce w samym środku gęstego lasu, najlepiej w Bieszczadach i koniecznie z dala od innych domostw. Na komunikaty o wysokim stopniu zanieczyszczenia starsi ludzie reagują wzruszeniem ramion, twierdząc że kiedyś było gorzej i nikt z tego powodu nie robił problemu. W pewnym stopniu mają rację. Rzeczywiście w przeszłości nie przywiązywano tak dużej uwagi do zanieczyszczenia środowiska, jak w czasach obecnych. Czy jednak niegdysiejsze zaniedbania nie pozostawiły konsekwencji w postaci złego stanu zdrowia obecnie już dorosłych ludzi? Opierając się na dzisiejszym stanie wiedzy możemy śmiało założyć, że jest to mało prawdopodobne.
Smog a ciąża
Niestety dzieci są narażone na kontakt ze smogiem już na etapie rozwoju prenatalnego. Wykazano, że dzieci matek oddychających smogiem charakteryzowały się niższą masą urodzeniową, mniejszym obwodem główki oraz mniejszą długością ciała. Nie wzbudza też zaskoczenia fakt, że u tychże dzieci, już w późniejszy życiu, stwierdzono zwiększoną zapadalność na choroby układu oddechowego, takie jak zapalenia oskrzeli i płuc. Istnieje też podejrzenie, że kontakt kobiety w ciąży ze smogiem skutkuje u dzieci negatywnymi zmianami nawet na poziomie chromosomalnym, zwiększa ryzyko stanu przedrzucawkowego u ciężarnej oraz ma wpływ na pojawienie się wrodzonych wad serca u płodu.
Dzieci ofiarami smogu
Dlaczego to dzieci ponoszą najpoważniejsze konsekwencje wywołane smogiem? Powodem jest miedzy innymi ich niedojrzałość fizjologiczna na poziomie układu oddechowego i układu detoksykacji. Astma, zaostrzenie chorób alergicznych i inne problemy w sferze układu oddechowego, są dla nas oczywistym efektem kontaktu ze smogiem. Badania wykazują jednak, że długofalowe reperkusje pojawiają się także w postaci patologicznych zmian w mózgu oraz obniżenia zdolności psychomotorycznych i rozwoju umysłowego. Wskazuje się również na wyższe prawdopodobieństwo wystąpienia w przyszłości chorób onkologicznych.
Należy podkreślić, że obecnie nie mamy jeszcze pełnej wiedzy na temat wszystkich skutków życia wśród smogu, możemy się jednak spodziewać, że jest ich znacznie więcej.
Co możemy zrobić?
Prawda jest taka, że dopóki nie zostanie zmniejszona emisja pyłów, nasze działania ochronne będą miały jedynie skutek doraźny. Mimo wszystko, chcąc chronić zdrowie swoje i naszych dzieci możemy skorzystać z kilku rozwiązań.
– Oczyszczacze powietrza pozwolą zniwelować zanieczyszczenia w naszych domach, przy czym warto dokładnie zapoznać się ze specyfikacją tych urządzeń i wybrać oczyszczacz wysokiej klasy.
– Maski i filtry antysmogowe pomogą nam chronić zdrowie na zewnątrz. Maski antysmogowe są obecnie dostępne w wielu różnych wzorach i kolorach, które zachęcą dzieci do ich noszenia. Jeśli niekoniecznie odpowiada nam noszenie maski, możemy zdecydować się na filtry antysmogowe, które zakłada się na nozdrza. Ten produkt dedykowany jest raczej dla starszych dzieci i osób dorosłych.
– Pamiętajmy też o przestrzeganiu fundamentalnej zasady. Jeśli nie musimy, nie opuszczajmy domów kiedy czujniki odnotowują wysoki poziom stężenia zanieczyszczeń! Taki spacer absolutnie nie przysłuży się naszemu zdrowiu – przeciwnie!
Co jeszcze możemy zrobić? Walczmy o czystsze powietrze. Podpisujmy petycje o zmniejszenie zanieczyszczenia, powiadamiajmy odpowiednie służby kiedy widzimy, że sąsiad pali w piecu przysłowiowymi oponami i sami starajmy się ogrzewać dom w sposób możliwie najbardziej ekologiczny.