Menu

W jaki sposób zwalczać gorączkę u dzieci?

Gorączka u pociechy nie może zostać zignorowana, a wręcz przeciwnie rodzice muszą jak najszybciej podjąć odpowiednie działania umożliwiające powrót do normalnego stanu. Kiedy ewidentnie widać, że coś dzieje się nie w porządku warto regularnie mierzyć temperaturę, aby podać odpowiednie środki we właściwym czasie.

Jak rozpoznać gorączkę u dziecka?

Istnieje kilka przyczyn gorączki u dziecka. Wini się przede wszystkim przeziębienie, grypę, ząbkowanie oraz tak zwaną trzydniówkę. W pierwszej kolejności u maluszka występuje zarumienienie, nieco później można zauważyć lepką oraz spoconą skórę oraz niepokój i płaczliwość. Niektóre dzieci stają się apatyczne i są bezustannie zmęczone, pojawiają się bóle głowy, mięśni, kości oraz brzucha. Kiedy gorączka się utrzymuje można zauważyć również suchość śluzówek oraz drgawki gorączkowe.

Co oznacza określenie gorączka?

U dziecka przed pojawieniem się gorączki występuje stan określany mianem podgorączkowego i waha się on od 37,2 do 38 stopni. Nie trzeba wtedy podawać leków, ale konieczne jest regularne sprawdzanie temperatury oraz monitorowanie dziecka.

Kiedy temperatura waha się od 38 do 38,5 mamy do czynienia z umiarkowaną gorączką. W tym momencie dobrze jest zastosować środek przeciwgorączkowy bądź schłodzić dziecko (okłady, kąpiel w letniej wodzie).

W sytuacji, kiedy temperatura przekroczyła 38,5 stopnia mamy do czynienia z wysoką gorączką. Działania rodziców powinny być zdecydowane- leki oraz okłady stosowane w tym samym czasie.

Kiedy temperatura przewyższa 40 stopni konieczna jest natychmiastowa interwencja lekarska.

W jaki sposób obniżać gorączkę?

W trakcie pojawienia się gorączki nie należy od razu interweniować. Organizm młodego człowieka sam będzie starał się zwalczyć bieżący stan, jednakże nie można czekać zbyt długo, gdyż sytuacja może wymknąć się spod kontroli. Przyjmuje się, że interwencja rodziców powinna nastąpić dopiero w sytuacji, kiedy temperatura wyniesie 38,5 stopnia oraz więcej.

Do obniżania gorączki używa się specjalnych leków w których składzie występuje paracetamol oraz ibuprofen. W przypadku środków tego typu należy przestrzegać dawek oraz porcji, gdyż zbyt częste stosowanie może wywołać szereg niepożądanych sytuacji. Leki tego typu można nabyć zarówno w formie czopków, jak i syropów.

Temperatura może zostać obniżona także przy pomocy domowych metod. Doskonale sprawdzi się do tego chłodna woda. Bardzo ważne, żeby nie korzystać z zimnej wody, gdyż dziecko może nabawić się szoku. Chłodne okłady stosowane na czoło oraz nogi to doskonałe rozwiązanie. Okłady muszą być regularnie zmieniane, gdyż nagrzewają się. Kąpiel to także dobry pomysł, a temperatura wody powinna być o 2 stopnie niższa niż temperatura pociechy. Całkowicie zabrania się zimnych kąpieli, gdyż wpływają one negatywnie na ogólne samopoczucie dziecka oraz nie przynoszą żadnych rezultatów.

Dlaczego maluszek zmaga się z gorączką?

Wysoka temperatura może pojawić się z wielu względów. Wśród najczęstszych przyczyn wskazuje się chorobę określaną mianem trzydniówki. Wymienia się również zapalenie ucha, infekcje jelitowo-żołądkowe uwarunkowane rota wirusami czy przeziębienie. Wini się ząbkowanie, choroby zakaźne oraz zapalenie pęcherza moczowego.