Menu

W jaki sposób dobierać obuwie dla małego dziecka?

Kupowanie butów jest zdecydowanie ważniejsze niż nowe ubrania oraz zabawki. Kiedy obuwie jest niewłaściwie dopasowane wiąże się to z szeregiem niekorzystnych zjawisk. Dzieci zaczynają krzywić stópki, stawiać je do środka, albo na boki, a to wszystko ze względu na noszenie niewłaściwych butów. Jak je wybierać, żeby nie skrzywdzić dziecka?

Co brać pod uwagę w trakcie kupowania butów?

Na samym początku warto zaznaczyć, że rodzice muszą bardzo dbać o stópki swoich dzieci, gdyż pierwsze lata życie kształtują chód oraz ułożenie stopy. Tylko nieliczne dzieci rodzą się z wadami związanymi ze stopami, a cała reszta dzieci, które krzywo chodzą czy zawijają stópki do środka nabyły te wady ze względu na noszenie niewłaściwego obuwia. Zarówno zbyt duże, jak i za małe buty są  nieodpowiednie i krzywdzą. Zmian tych nie da się już odwrócić, dlatego należy omawiany temat potraktować bardzo poważnie.

Obuwie musi być przede wszystkim dopasowane do pory roku. W trakcie zimy konieczne jest chronienie przez chłodem i śniegiem, ale buty muszą również zapewniać przyczepność do podłoża. Cieplejsze pory roku umożliwiają noszenie przewiewnych butów, dzięki którym unika się chorób skórnych. Należy sięgać po modele wykonane z naturalnych materiałów, gdyż dzięki nim dziecko będzie stawiało kroki pewnie oraz będzie mu komfortowo.

Dobrze jest kupować buty, które posiadają rzepy bądź sznurowadła, gdyż przy ich pomocy mogą być one dobrze dopasowane (dociśnięte) do stópek. Może to być problematyczne przede wszystkim w przypadku dzieci, które mają chudziutkie, wąskie nóżki.

Dobrze dobrane obuwie nie może ściskać palców i musi być odpowiednio szerokie w czubku. Do tego podeszwa musi się zginać tuz za palcami, gdyż umożliwia to komfortowe chodzenie.

Kiedy buty mają wysoką cholewkę, stopa dziecka znajduje się cały czas w odpowiedniej pozycji. Kiedy dziecko jest już starsze można zdecydować się na półbuty, jednakże w przypadku maluchów należy zrezygnować z tego pomysłu.

Kiedy mamy do czynienia z rocznym dzieckiem należy kupować mu płaskie buty. Z kolei u dzieci, które nie przekroczyły 3 roku życia jest to obcas 0,5 cm, a starsze dzieci 1 cm.  Nie warto kupować bucików na obcasach dla dziewczynek, gdyż wpływają one negatywnie na kręgosłup oraz ogólną postawę ciała.

Warto mieć na uwadze, że obuwie profilaktyczno-ortopedyczne przeznaczone jest nie tylko dla dzieci z problemami, gdyż doskonale sprawdzi się w przypadku każdego dziecka. Są to buty, które zostały odpowiednio wyprofilowane, mają usztywnioną kostkę, a podeszwa zgina się we właściwym miejscu.

Przekazywaniu obuwia nie powinno mieć miejsca, nawet kiedy chodzi o noszenie butów po rodzeństwie. Razem z obuwiem przenosi się deformacje stóp, niewłaściwe nawyki chodzenia, a także różnorodne choroby powiązane ze skórą.

Na koniec należy wspomnieć o tym, że pod żadnym względem nie należy kupować o rozmiar czy dwa za dużych butów, gdyż będą one spadały ze stopy oraz wpłyną negatywnie na sposób chodzenia i stawiania stóp.