Menu

Ukąszenia owadów – nieprzyjemne w skutkach również jesienią

Ukąszenia różnorodnych owadów są nieprzyjemne w skutkach, kiedy chodzi o małe dzieci. Dotkliwe są rany zadane przez komary, meszki, osy, pszczoły oraz kleszcze. Najmłodsze osoby nie zdają sobie sprawy, że rozdrapywanie wiąże się z pogorszeniem ich stanu, dlatego rodzice musza zrobić wszystko, żeby do ukąszeń nie dochodziło. Jakie są to na to sposoby?

W jaki sposób można chronić najmłodszych?

Chronienie dzieci przed ukąszeniami nie jest takie łatwe jak może się to wydawać na pierwszy rzut oka. Owady, przede wszystkim w trakcie sezonu letniego oraz jesiennego naprawdę dają się we znaki w każdym rejonie Polski. Ich atak następuje niespodziewanie, a do tego gryzą nawet w trakcie 5 minutowego spaceru. Ukąszenie owadów sprawia, że na skórze pojawia się odczyn zapalny i skóra zaczyna robić się czerwona. W dalszej kolejności pojawia się również pieczenie. W sytuacji, gdy dziecko nie może się powstrzymać przed drapaniem, albo w ranie pojawi się infekcja, mamy do czynienia ze znacznym pogorszeniem stanu. Występuje wtedy gorączka, a nieco później pojawia się ropa. W związku z tak nieprzyjemnymi konsekwencjami należy dokonać wszystkiego co w ludzkiej mocy, aby poradzić sobie z omawianym problemem.

Komary to zmora zarówno dzieci, jak i dorosłych. Latem znajdują się wszędzie, zarówno w pobliżu wody, jak i w lasach, a nawet na terenach gorących i suchych. Odpoczywają w ciągu dnia, kiedy jest ciepło, jednakże ich wzmożony atak występuje wieczorem, w nocy oraz o poranku. Zostało potwierdzone, że osoby z grupą krwi A są narażone na ugryzienia najbardziej, bo to właśnie zapach krwi przyciąga je do ludzi oraz zwierząt. Ich ugryzienia nie stanowią zagrożenia dla życia, jednakże, kiedy na ciele małego dziecka pojawia się wiele ran, istnieje duże prawdopodobieństwo na pojawienie się stanów podgorączkowych. Aby poradzić sobie z tymi owadami warto stosować środki zajmujące się odstraszaniem komarów. Należy je nanieść na ubrania oraz uzupełnić jego ilość w trakcie wyjścia, gdyż oferują one ochronę jedynie przez krótki czas. W przypadku niemowląt leżących w wózku można zastosować moskitierę, która nie przepuści komarów oraz innych owadów. Z kolei w domu warto zastosować urządzenia, które emitują ultradźwięki, są one bardzo nieprzyjemne dla komarów. Po ukąszeniu komarów należy zastosować odpowiedni żel przeznaczony właśnie do ukąszeń. Musi być dopasowany do wieku dziecka. Nałożenie na ukąszenie zimnej wody oraz cebuli także przyniesie ulgę. Jest to bardzo ważne, gdyż ukąszenia komarów powodują wystąpienie na skórze stanu zapalnego, obrzęk oraz zaczerwienienie skóry. Bąbel na skórze szybko zniknie pod warunkiem, że nie jest rozdrapywany. Warto mieć na uwadze, że w przypadku znacznego pogorszenia stanu konieczne jest zastosowania środków antyhistaminowych, które przepisuje lekarz.