Syrop z czarnego bzu słynie ze swoich zbawiennych właściwości. Już wiele tysięcy lat temu produkowali go nasi przodkowie. Nie mieli oni świadomości wszystkich zalet z nim związanych, jednakże dzisiejsza wiedza pozwala stwierdzić, że należy go bez wątpienia wprowadzić do własnej diety.
Syrop z czarnego bzu w kilku słowach
Nie trzeba się natrudzić, żeby znaleźć czarny bez, gdyż rośnie on na obszarze całej Polski. Czarny bez jest źródłem wielu pożądanych składników oraz minerałów, które zawarte są przede wszystkim w owocach oraz kwiatach. Wykorzystuje się je go produkcji soków oraz syropów. Sok z czarnego bzu jest przeznaczony zarówno dla dzieci, jak i osób w średnim wieku oraz starszych. Jest to głównie związane z jego właściwościami wspierającymi przeziębienia i grypy.
Syrop z kwiatów czarnego bzu – właściwości
Syrop z czarnego bzu jest dobry na wiele schorzeń oraz dolegliwości, jednakże sięga się po niego przede wszystkim ze względu na działanie antyzapalne oraz antyoksydacyjne. Dzięki niemu człowiek produkuje większe ilości moczu, a ściany naczyń krwionośnych wzmacniają się. Syrop z czarnego bzu jest bogaty w witaminy z grupy B oraz C. Przy jego pomocy leczy się przeziębienia oraz grypy, a także prowadzi oczyszczanie organizmu. Należy jednak zwrócić uwagę, że ta roślina może też narobić wiele szkód, a to ze względu na występującą w niej prunazynę oraz sambunigrę. Wpływają one negatywnie na układ pokarmowy, dlatego zabrania się zjadania surowych owoców. Ich spożycie jest jednoznaczne z pojawieniem się wymiotów, biegunki, a kiedy ilość skonsumowanych owoców przekroczy w znacznym stopniu dozwoloną dawkę, można spodziewać się nawet śmierci. Sok z czarnego bzu oraz jego dawkowanie w związku z negatywnymi substancjami zawartymi w owocach daje niektórym do myślenia, jednakże odpowiednie przygotowanie napoju sprawia, że jest to nie tylko smaczny, ale przede wszystkim bardzo zdrowy sok.
Jak zrobić sok z czarnego bzu?
Przepis na syrop z czarnego bzu jest nieskomplikowany, a wręcz banalnie łatwy. W pierwszej kolejności konieczne jest zebranie od 40 do 60 skupisk kwiatów czarnego bzu, następnie potrzeba już tylko 1 litr wody oraz 1 kg cukru. W pierwszej kolejności pozbywamy się łodyg oraz ogonków, później pozostałą część zalewa się gorącą wodą. Kiedy ostygną, należy je przenieść do lodówki na 24 godziny. Kolejnym krokiem jest ich przecedzenie, dodanie cukru oraz zagotowanie. Syrop z kwiatów czarnego bzu jest prosty do zrobienia, a posiada wiele zbawiennych właściwości, należy mieć to na uwadze.