Menu

Atak kleszczy! Jak uchronić dziecko przed kleszczami?

Sezon na kleszcze w naszym kraju trwa bardzo długo: od wczesnej wiosny do późnej jesieni i pierwszych przymrozków. Świadomość występowania tego pajęczaka, skutecznie zniechęca niektórych rodziców do spędzania czasu ze swoimi dziećmi na świeżym powietrzu. Nie możemy jednak z tego rezygnować. Maluchy uwielbiają plener. Powinniśmy im dać możliwość wybiegania się i zabawy poza domem. Czy można coś zrobić, by mogły to robić bezpiecznie, bez obawy o narażanie się na ukąszenie przez kleszcza?

Rozpoznanie wroga

Kleszcze to niewielkie pasożyty zewnętrzne z gromady pajęczaków. Na każdym etapie rozwoju potrzebują krwi. Zapewniają ją sobie przez nacięcie skóry żywiciela, do której wcześniej mocno się przyczepiają i odpowiednio znieczulają. Fakt ten jeszcze bardziej utrudnia nam rozpoznanie, że mamy pasożyta. Kleszcz, napełniony czerwonym płynem, dopiero wówczas staje się duży i widoczny.

Występowanie i zagrożenia

Kleszcze bytują głównie w zaroślach, wysokiej trawie, ściółce leśnej. Wybierają zacienione i wilgotne obszary, osłonięte od gorącego słońca. To sprawia, że spotkać można je praktycznie wszędzie: w przydomowym ogrodzie, na spacerze w lesie, nad wodą i w parku.

Dlaczego musimy chronić siebie i dzieci przed tym niepozornym stworzeniem? Kleszcze są bardzo groźne z powodu chorób, którymi mogą nas zarazić. Powikłaniem po ukąszeniu może być wystąpienie u żywiciela boreliozy lub wirusowego zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych.

Profilaktyka

Aby zapobiegać groźnym ukąszeniom kleszczy warto wziąć pod uwagę kilka prostych zabiegów. Przed wyjściem w plener zadbaj o odpowiedni ubiór dziecka. Niech założy kryte buciki, długie spodnie, bluzkę z długim rękawem i kapelusz lub czapkę z daszkiem. Jeśli wiemy, że będzie przedzierać się przez zagajniki, krzaki czy wysoką trawę, możemy włożyć nogawki jego spodni w skarpetki. Utrudni to kleszczowi wejście na stopy i nogi dziecka. Lepiej wybierać odzież w jasnych kolorach. Jeśli kleszcz pojawi się na takim materiale, łatwiej w porę go zauważymy. Możesz również zaopatrzyć się w preparaty ochronne. W aptekach i drogeriach można kupić środki chroniące przed kleszczami dostosowane do delikatnej skóry dziecka. Najczęściej mają one formę płynu, który można delikatnie rozpylić w newralgicznych miejscach na ciele lub na ubraniu dziecka. Jeśli chodzi o częstotliwość ich stosowania, warto ściśle stosować się do zaleceń producenta, by jak najskuteczniej odstraszyć pasożyty. Po wyprawie, koniecznie przeglądaj skórę maluszka. Kleszcze szukają miejsca, gdzie skóra jest najbardziej cienka. Zwróć uwagę szczególnie na nogi, ręce, głowę, miejsce za uszami, na zgięcia pod kolanami, przy pachwinach.

Bezpieczna zabawa z dzieckiem na świeżym powietrzu jest możliwa. Nie ma potrzeby jej ograniczać z powodu kleszczy. Warunkiem jest jednak zadbanie o skuteczną ochronę przed ich ukąszeniami, a to jest w zasięgu możliwości każdego rodzica.