Menu

Gorączka u niemowlaka – co robić?

Przyjście na świat ukochanego dziecka jest związane z ciężkim do opisania stresem. Brak doświadczenia w opiece nad maluszek to tylko jedno ze zmartwień. Dochodzą do tego kolki, problemy z karmieniem oraz gorączka u niemowlaka.

Kiedy należy reagować?

Bycie dobrym rodzicem jest zdecydowanie cięższe niżeli ukończenie studiów czy też zdobycie lepszej posady w pracy. Już od pierwszych dni można spodziewać się komplikacji, które mogą mieć niegroźną formę lub wymagać natychmiastowej reakcji. Jedno jest pewne, jeśli sytuacja jest niepewna, albo brak doświadczenia może wpłynąć negatywnie na zdrowie bądź życie dziecka – należy bezzwłocznie reagować. Temperatura u niemowlaka to temat poruszany przez lekarzy, położne, pielęgniarki oraz przede wszystkim rodziców między sobą. Jaką temperaturę powinien mieć noworodek to pytanie na, które nie istnieje jednoznaczna odpowiedź. Przyjmuje się, że jest ona wyższa niż u dorosłego człowieka, a więc przekracza 36,6 stopni. Jeżeli jest ona odrobinę wyższa nie trzeba robić nic, należy jednak regularnie kontrolować ją, aby nie przeoczyć momentu, kiedy wzrośnie zbyt bardzo.

Wysoka gorączka u dziecka

Gorączka u niemowlaka zawsze powoduje pewien niepokój oraz napięcie, które jest znane każdemu rodzicowi. Stan podgorączkowy u dziecka objawia się wyższą niż zalecana temperaturą, która jednak nie przekracza 38 stopni. Maluszek niepokoi się wtedy odrobinę, a po dotknięciu główki oraz szyjki wyraźnie czuć, że jest coś niedobrego zaczyna się dziać. Nie jest to jednak moment, kiedy należy sięgnąć po dodatkowe środki, stosowanie letnich okładów jest najlepszym rozwiązaniem. Jak zbić gorączkę u niemowlaka, kiedy przekroczy ona wspomniane powyżej 38 stopni? W pierwszej kolejności należy zastosować paracetamol dla niemowląt, który przyjmuje się w formie czopków bądź płynnego żelu, do aplikacji którego używa się strzykawki. Po zastosowaniu lekarstwa należy odczekać około pół godziny i sprawdzić temperaturę ponownie. Jeśli nic się nie zmieni, a temperatura wręcz wzrośnie, jest to dobry moment, aby przygotować się na wizytę u lekarza pierwszego kontaktu. Aby ulżyć dziecku należy stosować letnie okłady, pozbawić zbędnych ubranek, jednakże nie można go wyziębiać. Temperatura noworodka zmienia się bardzo szybko, należy więc ją bezustannie kontrolować.  W przypadku podwyższonej temperatury lepiej dmuchać na zimne, gdyż zbyt późna reakcja bądź całkowite zignorowanie dolegliwości może okazać się tragiczne w skutkach.