Elektrolity, minerały czy sole mineralne to cztery ważne pierwiastki: wapń, potas sód i magnez. Aby organizm prawidłowo funkcjonował, wszystkie muszą być na odpowiednim poziomie. Potas wzmacnia nerwy i psychikę, wapń zapewnia stabilność i wytrzymałość, sód i magnez podnoszą odporność na stres. W niektórych sytuacjach nasz organizm jest szczególnie narażony na odwodnienie.
Wcale nie tak łatwo jest się odwodnić. Już na samym początku tego stanu czujemy silne pragnienie i chęć napicia się wody. Tylko choroba i wysiłek sprawiają, że szybko tracimy z organizmu wodę i sole mineralne. Najszybciej jednak odwadniają się niemowlęta i osoby starsze, ponieważ często same nie są w stanie zapewnić sobie dostatecznej ilości płynów.
Przy biegunce i wymiotach
Szybka utrata wody i elektrolitów następuje przy biegunce i wymiotach podczas silnego zatrucia bądź w przebiegu zakażenia wirusem grypy żołądkowej. Kiedy dochodzi do ponad pięciu wizyt w toalecie w dość krótkim czasie, można już sięgnąć po elektrolity dostępne w aptekach. Uzupełnianie płynów w takich przypadkach jest bardzo ważne, ponieważ w przeciwnym razie może dojść do zaburzeń elektrolitowych i konieczna będzie hospitalizacja.
Odwodnienie przy wysiłku
Długotrwały wysiłek fizyczny, morderczy trening trwający kilka godzin, maraton, wyścigi wymagają od sportowca nie tylko picia wody, ale także izotoników, które dużo sprawniej nawadniają organizm. Dodatkowo podczas wyczerpującego wysiłku należy uzupełnić ubytek węglowodanów. Najczęściej stosuje się w tym celu specjalne żele w wygodnych opakowaniach i napoje. Mowa tu oczywiście o sportowcach wyczynowych. Przy normalnej aktywności wystarczy woda. Pamiętajmy, że zarówno izotoniki, jak i żele energetyczne mają sporo kalorii i nie sprzyjają odchudzaniu. Od czasu do czasu możemy sobie zrobić domowy izotonik. Potrzebujemy do tego wodę mineralną, łyżeczkę miodu, sok z cytryny i szczyptę soli. Taki kopniak zawierający sole mineralne przyda się co jakiś czas każdemu i nie ma w nim grama chemii.
Po czym poznać, że jesteśmy odwodnieni
Pierwszym objawem znacznego ubytku wody jest już wcześniej wspomniane uczucie pragnienia. Do tego dochodzi ciemna barwa moczu, drętwienie kończyn, senność, ból głowy. Przy odwodnieniu sięgającym 15% mogą pojawić się problemy z mówieniem i ogólnym funkcjonowaniem. Woda stanowi 80% masy mózgu, więc możemy sobie tylko wyobrazić, jak upośledzone jest jego działanie, kiedy straci 15% swojej wody. Dorosły człowiek powinien wypijać od 1,5 do 2 litów płynów w ciągu dnia – najlepiej czystej wody mineralnej. Nie zaleca się picia wody przegotowanej ani destylowanej, ponieważ nie ma ona w sobie cennych pierwiastków.