Menu

Kolka u dzieci i dorosłych – skąd się bierze?

Kolka – pojawia się zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Objawia się ostrym, nagłym bólem, który spowodowany jest skurczami ścian narządów. Dolegliwość występuje w różnych sytuacjach, jednak coraz częstsze ataki wymagają interwencji lekarskiej. Niekiedy poza farmakologią konieczny jest zabieg.

Jak powstaje kolka?

Do kolki dochodzi, gdy obkurczają się ściany narządów z tak zwanym światłem. Może to być moczowód, drogi żółciowe lub jelita. W zależności od umiejscowienia się dolegliwości, wyróżnia się różne typy kolki: niegroźną, po jedzeniu, wątrobową i nerkową.

Kolka występująca po jedzeniu, jak sama nazwa wskazuje, spowodowana jest niewłaściwymi nawykami żywieniowymi. To nie tylko kwestia spożywanych produktów, ale i fakt, że często jemy w pośpiechu, a tym samym połykamy dużo powietrza. Jelita są nadmierne rozdęte i dochodzi do skurczu ich mięśni gładkich.

Po wysiłku może pojawiać się kolka określana jako niegroźna. Najczęściej zmagają się z nią biegacze. W niedługim odstępie zachowanym po jedzeniu, podczas biegu, dochodzi do naciągania się krezki i skurczu mięśni gładkich jelit. W lewym podżebrzu pojawia się wtedy ból.

Nieprawidłowości anatomiczne pęcherzyka żółciowego, kamica żółciowa lub stany zapalne, są przyczynami kolki żółciowej, zwanej również wątrobową. Ból umiejscawia się wtedy w prawym podżebrzu lub nadbrzuszu i może promieniować, a nawet mieć charakter opasający.

W okolicy lędźwiowej lokalizuje się za to ból, który powoduje kolka nerkowa. W tym schorzeniu dochodzi do bardzo bolesnych skurczy dróg moczowych, które są spowodowane przemieszczającym się kamieniem.

Jak radzić sobie z kolką?

Niezależnie od przyczyny kolki, trzeba zadbać o codzienną dietę oraz prawidłowe nawyki żywieniowe. Nie powinno się również nosić ciasnej odzieży, a w czasie kolki należy unikać ściskania się paskami. Pomocą są ciepłe okłady i napary z ziół, leki działające przeciwbólowo, przeciwzapalnie i rozkurczająco. Najczęściej są to jednak metody doraźne, a koniecznością jest wizyta lekarska i wykonanie zleconych badań. Dzięki nim można dokładnie określić przyczynę, wdrożyć leczenie farmakologiczne, a niekiedy również poddać się zabiegowi chirurgicznemu.

Konsultacja lekarska jest bardzo ważna, ponieważ chociażby w przypadku kolki żółciowej, kamień zatykający światło przewodu żółciowego, może spowodować poważne komplikacje zdrowotne. Kolka niegroźna, występująca po wysiłku lub ta po jedzeniu, ustępuje przy zmianie nawyków żywieniowych i regularnych ćwiczeniach.