Na prawidłowy rozwój dziecka wpływ ma wiele czynników. Niebagatelną rolę odgrywa również czytanie na głos, z którym warto zaznajamiać naszą pociechę już od najmłodszych lat. Wiele mam rozpoczyna je już w momencie, gdy maluszek znajduje się jeszcze w ich brzuchu. O znaczeniu czytania świadczy także coraz to większa liczba akcji społecznych, zachęcających rodziców do wspólnego poznawania książek. Dlaczego zatem warto czytać naszemu dziecku?
Czytanie a rozwój dziecka. Poznaj korzyści!
Na początkowym etapie życia dziecka to właśnie rodzice powinni zachęcać swoją pociechę do książek. Najlepszym sposobem jest czytanie na głos, czy to przed pójściem spać, czy też w trakcie dnia. Oto, co daje nam i naszemu maluszkowi wspólne czytanie!
1. Książki rozwijają wyobraźnię
Nic lepiej nie pobudza wyobraźni dziecka niż właśnie książki. Szczegółowe opisy bohaterów, bajkowe postaci, baśniowe miejsca i niezwykłe przygody przenoszą naszego maluszka do zupełnie innego, tajemniczego świata, w którym może wydarzyć się wszystko!
2. Książki zwiększają zasób słownictwa
Czytanie na głos to doskonały i prosty sposób, aby dziecko zapoznawało się z nowymi, a często także skomplikowanymi słowami. Bogate słownictwo nie tylko zostanie docenione w szkole na lekcji polskiego, ale przede wszystkim ułatwi i usprawni jego komunikację.
3. Wspólne czytanie buduje więź między rodzicami a dzieckiem
Czytanie to także budowanie relacji oraz więzi rodzinnych. To czas, który możecie spędzić razem, odkładając na bok telefony oraz codzienne obowiązki.
4. Czytając, poprawia się nasza koncentracja
Obecnie coraz to więcej dzieci jest rozdrażnionych i rozkojarzonych. Koncentracja na więcej niż 10 minut w wielu przypadkach jest wręcz niemożliwa. Natomiast podczas czytania, gdy dziecko słucha rodziców, uważnie śledzi losy bohaterów i zapamiętuje wszelkie szczegóły uczy się właśnie skupienia.
5. Czytanie na głos wyrabia nawyk czytania u dziecka
Miłość do książek wynosi się z domu. Jeśli rodzice nie zaszczepią w dziecku nawyku czytania, najpewniej w latach późniejszych nasza pociecha sama nie będzie z chęcią sięgała po nowe powieści.
6. Książki uczą i dostarczają wiedzy o świecie
Książki to oczywiście doskonałe źródło wiedzy o świecie. Wpływają na jego inteligencję, dostarczają mu wielu podstawowych informacji, a także liczne ciekawostki.
7. Czytanie poprawia pamięć
Każde dziecko ma swoją jedną, ulubioną książkę, której mogłoby słuchać bez końca. Zauważ, że wraz z jej każdym kolejnym czytaniem, maluch sam zacznie dokańczać zdania!
8. Czytanie przed snem ułatwia zasypianie
Nie bez powodu posługujemy się zwrotem „bajka na dobranoc”. Czytanie przed snem w odróżnieniu od oglądania bajek w telewizji wycisza dziecko oraz przygotowuje je do snu.
9. Książki uczą wrażliwości oraz wielu postaw społecznych
Książki ukazują nam losy bohaterów. Ich życiowa droga nie zawsze jest prosta i kolorowa. Często główna postać musi przezwyciężać wiele trudności oraz radzić sobie z różnymi sytuacjami. Nasze dziecko śledząc jej losy, zapamiętuje postawy i zachowania, a także uczy się rozróżniać dobro i zło.