Menu

Żłobek – dobre rozwiązanie?

Kiedy dziecko kończy 1 rok życia rodzice z reguły stają przed bardzo trudnym wyzwaniem związanym z umieszczeniem pociechy w żłobku. Niektóre mamy pragną powrotu do pracy, inne z kolei decydują się na urlop wychowawczy. Czy posłanie dziecka do żłobka jest dobrym rozwiązaniem, a może warto go dwa razy przemyśleć?

 

Dziecko w żłobku – dlaczego warto?

Każda decyzja związana z wychowaniem dziecka wiąże się z pewnym ryzykiem, przede wszystkim ze względu, że nie można do końca przewidzieć konsekwencji swojego postępowania. Decyzja o pójściu dziecka do żłobka wiąże się zarówno z pozytywnymi, jak i negatywnymi zjawiskami.

Wśród zalet należy wspomnieć o tym, że dziecko staje się otwarte na nowych ludzi oraz szybciej nawiązuje kontakty zarówno z dziećmi starszymi, jak i młodszymi. Przekłada się to na brak trudności w późniejszym pójściu do przedszkola oraz edukacji. Pociecha wie, że musi dzielić się zabawkami oraz słuchać opiekunek, co sprawia, że zdaje sobie sprawę, że światem rządzą zasady, których trzeba przestrzegać i nie można ich lekceważyć. Wpłynie to pozytywnie na jego przyszłe zachowanie. Opiekunki w żłobku mają odpowiednie wykształcenie, dlatego są one w stanie wyłapać problemy oraz dolegliwości, których rodzic nie widzi na pierwszy rzut oka. Mowa chociażby o wadach postawy, mowy oraz niepokojącym zachowaniu.

 

Żłobek – negatywne cechy

Decyzja o posłaniu dziecka do żłobka wiąże się również z negatywnymi cechami. Mowa przede wszystkim o zbyt szybkim zerwaniu więzi między matką, a jej pociechą, gdyż roczne czy odrobinę starsze dziecko jest bardzo przywiązane do mamy i nie chce jej zostawiać nawet na krótki okres czasu. Zerwanie więzi może okazać się traumatycznym przeżyciem dla maleństwa, co wpłynie na dalsze relacje z najbliższą rodziną. Żłobki wielokrotnie nie posiadają odpowiedniej ilości opiekunek, dzięki czemu dzieci nie otrzymują wystarczającej uwagi oraz zaangażowania z ich strony. Nie chodzi o to, że są one głodne, spragnione, albo mają brudną pieluszkę. Mowa przede wszystkim o potrzebie bliskości, przytuleniu oraz uwadze, której młody człowiek tak bardzo potrzebuje. Jeśli dziecko nie otrzymuje uwagi opiekunki może przełożyć się to na jego gorsze zachowanie, gdyż tylko w momencie łamania zasad ktoś zwraca na nie uwagę, interesuje się nim. Dziecko w żłobku nie ma też wyboru, a mianowicie musi spać, kiedy inne dzieci śpią, jeść, kiedy wszyscy spożywają posiłek oraz bawić się w to czego pragną inne – brak wyboru może negatywnie wpłynąć na kształtowanie się charakteru młodego człowieka.