Menu

Zaparcia u dzieci – jak pomóc dziecku?

Zaparcia to dolegliwość dość powszechna wśród niemowląt oraz dzieci. Problemy z wypróżnianiem się są dla najmłodszych bardzo uciążliwe i mogą powodować ich rozdrażnienie. Skąd biorą się zaparcia i jak możemy zatem pomóc naszemu maluszkowi?

Zaparcia – przyczyny i objawy

Zaparcia są to problemy z wypróżnianiem się, powodujące, że dziecko oddaje stolec o twardej i zbitej konsystencji, rzadziej niż co 3 dni. Wypróżnianie się jest przy tym problematyczne i bywa bolesne.

Przyczyny zaparć są różne. Możemy wyróżnić zaparcia wrodzone, wynikające z wad wrodzonych jelit, które są zauważalne już po narodzinach. Zaparcia mogą mieć także charakter nawykowy, co oznacza, że są one związane z psychiką dziecka (np. celowe wstrzymywanie kupki czy też zabsorbowanie dziecka zabawą) lub dietetyczny, za który odpowiada zbyt mała ilość wypijanej wody oraz brak błonnika w diecie.

Jak rozpoznać zaparcia u maluszka?

– Dziecko wypróżnia się rzadziej niż co 3 dni (około 2 razy w tygodniu bądź mniej).
– Wypróżnianie się jest trudne i bolesne.
– Stolce mają zbitą i twardą konsystencję, są duże objętościowo.
– Raz w tygodniu może zdarzyć się ubrudzenie przez dziecko bielizny, co bywa często niesłusznie mylone z biegunką!

Sposoby na zaparcia u dziecka

– W przypadku zaparć u naszych maluszków bardzo ważne jest odpowiednie nawadnianie organizmu wodą mineralną.
– Dzieci chorujące na zaparcia powinny mieć także odpowiednią dietę złożoną z dużej ilości surowych owoców oraz warzyw, w szczególności z uwzględnieniem suszonych śliwek i moreli.
– Pamiętajmy także, aby do codziennego jadłospisu włączyć produkty bogate w błonnik, takie jak produkty pełnoziarniste, płatki owsiane lub kiszoną kapustę.
– W diecie nie może zabraknąć produktów mlecznych, czyli kefirów, maślanek oraz zsiadłego mleka.
– Ruch to zdrowie! Na zaparcia pomocna jest aktywność fizyczna, która wspomaga perystaltykę jelit. Nie pozwólmy zatem, aby nasz chory brzdąc całymi dniami siedział w domu przed komputerem.
– W przypadku zaparć stosowane są także odpowiednie leki, jednakże pamiętajmy, że leczenie zaparć ma na celu w pierwszej kolejności ułatwianie wydalania stolca oraz zlikwidowanie boleści. Przy wyborze leków starajmy się zatem sięgać po takie, które rozmiękczają stolec.

Czego powinniśmy unikać w jadłospisie maluszka borykającego się z zaparciami? Produkty niewskazane to w szczególności produkty pszenne na bazie jasnej mąki, takie jak bułki, naleśniki czy gofry. Przy zaparciach dziecko nie powinno spożywać także słodyczy z naciskiem na czekoladę oraz owoców: bananów, tartych lub pieczonych jabłek oraz gotowanej marchewki, ponieważ mogą one potęgować problem.