Menu

Ząbkowanie – czy można pomóc pociesze?

O ząbkowaniu rozmawiają wszyscy rodzice, gdyż jest to temat wywołujący emocje. Wiąże się on z odczuwaniem dużego dyskomfortu oraz bólu przez pociechę. W najgorszych przypadkach nie daje spać oraz jeść. Warto wiedzieć, że objawy ząbkowania pojawiają się nawet na kilka tygodni przed pojawieniem się zębów. Co można zrobić, żeby pomóc dziecku?

 

Jak objawia się ząbkowanie?

Istnieje szereg objawów, które pokazują rodzicom, że w niedługiej przyszłości zobaczą w buzi pociechy pierwszy ząbek. Jednakże, zanim on się pojawi należy spodziewać się szeregu dolegliwości, które towarzyszą wyrzynaniu się zębów.

Pierwszym objawem może być wyższa temperatura, której jednak nie należy określać gorączką, gdyż nie przekracza 38 stopni. Niemowlęta nie powinny zmagać się jednak z takim stanem dłużej niżeli 3 dni.

Przez dłuższy okres czasu można zauważyć intensywne ślinienie się pociechy. Nie należy jednak mylić tego ze ślinieniem dziecka mającego 3 miesiące, gdyż w tym wieku oznacza to dojrzewanie jego układu pokarmowego.

Dziąsła dziecka puchną oraz rozszerzają się, a nawet krwawią, co sprawia, że bezustannie wkłada ono do buzi zarówno własne rączki, jak i wszystko inne co znajdzie pod ręką. Taki masaż przynosi mu zdecydowaną ulgę w trakcie odczuwania dyskomfortu.

Ząbkujące dzieci gorzej jedzą, a nawet zmagają się z biegunką. Kiedy do jamy ustnej malucha dostaje się pokarm jest to związane z naruszeniem i tak podrażnionych oraz obolałych dziąseł, dlatego dziecko przestaje jeść, albo je zdecydowanie mniejsze ilości.

Oprócz tego można zauważyć, że pociecha staje się marudna, więcej płacze, a do tego nie można jej niczym zabawić oraz rozweselić.

 

Jak pomóc?

Żaden kochający rodzic nie jest w stanie siedzieć z założonymi rękami, kiedy pociecha zmaga się z bólem oraz dyskomfortem. Można więc sięgnąć po kilka sprawdzonych rad pomagających niemowlakowi w ząbkowaniu. W pierwszej kolejności należy zastosować maści oraz żele, które można nabyć w aptece. Ich skład został dokładnie opracowany, żeby nie wpływać negatywnie na zdrowie maleństwa, a do tego powodować ulgę w bólu. Dobrym rozwiązaniem są także gryzaki, które można chłodzić w lodówce, albo mrozić, gdyż zimno zdecydowanie pomniejsza uczucie dyskomfortu oraz bólu, co łagodzi negatywne objawy wyrzynania się zębów. Kiedy ząbkowanie łączy się z gorączką należy sięgnąć po leki przeciwbólowe oraz przeciwzapalne, które zawierają chociażby paracetamol. Nie należy ich jednak nadużywać, gdyż organizm maleństwa może się do nich bardzo szybko przyzwyczaić.