Menu

Oglądanie bajek przez dzieci – tak czy nie?

Puszczanie dzieciom bajek to tak samo jak kupno telefonu, kwestia bardzo problematyczna i ciężko jest określić kto ma rację na tym podłożu. Większość rodziców kieruje się zasadą, że jeżeli bajki oglądane są przez określoną ilość czasu każdego dnia, wszystko jest w porządku. Czy zasada ta sprawdza się w prawdziwym życiu?

 

Bajki dla najmłodszych

Kiedy rodzice zdecydują się na puszczanie bajek kilkumiesięcznym dzieciom powinny być one dokładnie wybrane oraz oglądane w towarzystwie dorosłych, którzy powinni tłumaczyć co się dzieje i dlaczego. Psycholodzy zwracają uwagę, że oglądanie telewizji nie wpłynie negatywnie na rozwój dziecka w przypadku, kiedy zostaną spełnione najważniejsze zasady. W pierwszej kolejności dziecko nie może oglądać bajek zbyt długo, gdyż 15 minut jest zdecydowanie lepsze niż godzinna sesja. Po drugie, konieczne jest dopasowanie ich do wieku dziecka, gdyż całkiem inne bajki powinien oglądać roczny maluch, a całkiem inne przeznaczone są dla 6 letniego dziecka. Warto także patrzeć w jaki sposób dziecko reaguje na to co widzi na ekranie, gdyż emocje na jego twarzy oraz język ciała pokazują czy dobrze się bawi, jest przestraszone, albo nie rozumie co się dzieje i pragnie pomocy mamy bądź taty w zrozumienie o co chodzi.

Jeśli bajka jest dobrze dopasowana do wieku oraz poziomu emocjonalnego, maluszek stara się współuczestniczyć w tym co widzi na ekranie. Chodzi o to, że stara się zachowywać w taki sam sposób jak postaci w bajce, tańczyć, ruszać się, klaskać oraz śmiać się.

Wielokrotnie, dzieci buntują się po wyłączeniu bajki, mowa przede wszystkim o sytuacjach, kiedy na ekranie oglądały ulubione postaci oraz słuchały rytmicznych piosenek. W tej sytuacji dobrze jest przygotować inną, bardzo ciekawą atrakcję bądź zabawę, która sprawi, że dziecko z radością zmieni formę spędzania czasu wolnego.

 

Dlaczego mimo wszystko warto wybierać książki?

Mimo, iż oglądanie telewizji jest w porządku, warto przede wszystkim zachęcać malucha do czytania książek. Jest to związane z faktem, że jego zmysł cały czas wykształca się, w związku z czym stabilny obraz posiada wartość fizyczną oraz poznawczą (mowa o książkach). Oznacza to, że obraz w telewizji, który szybko się zmienia i jest niestabilny jest cięższy dla zmysłu wzroku. Nie tak łatwo jest go przyswoić oraz zrozumieć. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby bajki wybierane dla dzieci były idealne dla ich wieku. Starsze pociechy mogą oglądać intensywne kolory i szybką akcję, które dla mniejszych pociech byłyby zbyt dużą dawką wrażeń oraz emocji.