Menu

Jak nawilżyć błonę śluzową nosa u niemowląt?

Nieżyt czy sucha  śluzówka nosa u niemowląt oraz małych dzieci jest dolegliwością przebiegającą znacznie ciężej niż u osób dorosłych. Takie stany utrudniają maluchom oddychanie, co przyczynia się do znacznego pogorszenia ich samopoczucia . Przydatne w takiej sytuacji są różne sposoby i preparaty do nawilżenia błony śluzowej nosa, jak np. wietrzenie pokoi lub sól fizjologiczna dla niemowląt.

 

 Metody nawilżenia błony śluzowej nosa u niemowlaka

Sucha śluzówka nosa zarówno u osoby dorosłej jak i u malucha jest podatna na wszelkie szkodliwe czynniki zewnętrzne, które są wdychane wraz z powietrzem (w tym bakterie i wirusy). W związku z powyższym warto po kąpieli zadbać o właściwą higienę nosa. Niezbędne jest także dbanie o odpowiednie nawilżanie powietrza w pokoju, w którym dziecko spędza najwięcej czasu oraz stosowanie inhalacji z solą fizjologiczną dla niemowląt. Optymalna wilgotność powietrza oscyluje w granicy 40-60%. – zmierzenie tego parametru jest możliwe za pomocą termometru z funkcją wilgotności.

W przypadku gdy okaże się, że w pomieszczeniu jest zbyt sucho, należy podnieść poziom wilgoci, np. poprzez położenie na grzejniku mokrego ręcznika. Warto pamiętać, iż po paru godzinach ręcznik wyschnie, więc konieczne będzie jego ponowne namoczenie. Jest to metoda umożliwiająca nawilżenie powietrza tylko w jednym pomieszczeniu – w przypadku całego mieszkania się ona nie sprawdzi. Zamiast ręcznika  na kaloryferze można również umieścić kamionkowe naczynie z wodą.

Również regularne wierzenie pokoju jest optymalnym sposobem na zachowanie właściwego poziomu wilgotności w pomieszczeniu. Jest to najtańsza i najprostsza metoda, która nie zawsze jest rekomendowana z racji z wysokim poziomem zanieczyszczeń w powietrzu.

Najskuteczniejszym rozwiązaniem, ale niestety i najdroższym jest zakup nawilżacza powietrza. Jest to urządzenie, którego skuteczność i wygoda zastosowania zrekompensuje wydatki z nim związane.

 

Poza stosowanymi metodami nawilżania powietrza warto również zastosować bezpośrednie metody pielęgnacji i oczyszczania śluzówki nosa malucha.  Doskonale sprawdzą się roztwory wody morskiej w sprayu lub sól fizjologiczna dla niemowląt, które są ogólnie dostępne w każdej aptece. Przyczyniają się one do usunięcia z nosa zaschniętego, zalegającego śluzu, który utrudnia oddychanie. Wodę morską zaleca się bezpośrednio aplikować do każdej dziurki poprzez wsunięcie końcówki aplikatora, z którego po naciśnięciu wydobywa się lek, natomiast sól fizjologiczna dla niemowląt aplikowana jest poprzez inhalację.