Menu

Jak skutecznie odpieluchować dziecko?

Nauka korzystania z nocnika lub toalety to duży i emocjonujący krok zarówno dla rodziców, jak i dziecka. Spokój, cierpliwość i opanowanie są podstawą sukcesu. Trzeba tylko poczekać na odpowiedni moment. Kiedy należy rozpocząć odzwyczajanie dziecka od noszenia pieluchy?

Kiedy dziecko jest gotowe na naukę korzystania z nocnika?

Przyjmuje się, że dziecko można zacząć przyzwyczajać do korzystania z nocnika w okolicach 2 roku życia, choć niektóre wydają się być już gotowe znacznie wcześniej – w okolicach 18 – 20 miesiąca życia. Jak poznać, że maluch jest już gotowy na naukę załatwiania potrzeb fizjologicznych w nocniku?

– Dziecko staje się coraz bardziej niezależne i chce samo wykonywać wiele czynności (np. jedzenie, ubieranie), włączając w to coraz częstsze używanie słowa „nie”.

– Okazuje zainteresowanie tym co dzieje się w toalecie – choć może to być dla niektórych niekomfortowe, to jest to idealny sposób na wytłumaczeniu dziecku istoty korzystania z toalety.

– Ma suchą pieluchę przez co najmniej 2 godziny – to oznaka, że dziecko jest w stanie powstrzymywać mocz w pęcherzu moczowym (który opróżnia się automatycznie u noworodków i niemowlaków).

– Komunikuje za pomocą słów lub gestów kiedy robi siku lub kupkę – jeżeli maluch mówi o tym przed faktem, to znak że można zaczynać naukę korzystania z toalety.

– Zaczyna się czuć niekomfortowo z mokrą pieluchą, próbując ją samodzielnie ściągać.

– Potrafi samodzielnie ściągać i ubierać spodnie.

– Jest w stanie wykonywać proste polecenia, np. „podaj tacie piłkę”.

Nauka korzystania z nocnika

Z chwilą kiedy rodzice stwierdzą, że ich pociecha jest już gotowa na stopniowe odpieluchowanie trzeba zdecydować o wyborze odpowiedniego narzędzia – nocnika lub toalety (wówczas potrzeba odpowiedniej nakładki oraz podestu pozwalającego dziecku na swobodne wchodzenie na toaletę). Tym co przemawia za nocnikiem jest przede wszystkim fakt, że to mobilne urządzenie, które (w przeciwieństwie do toalety) znacznie rzadziej przeraża malucha (zwłaszcza jeżeli jest on wykonany w ulubionym kolorze dziecka, ma na sobie motywy z ulubionych kreskówek lub wydaje dźwięki).

Wraz z nabyciem odpowiedniego wyposażenia, zaczyna się etap przyswajania. Dziecko musi najpierw zapoznać się z nocnikiem/nakładką na toaletę. Początkowo będzie go wykorzystywać do zabawy. Warto namawiać malucha na siadanie na niego w ubraniu. Kiedy dziecko oswoi się już z obecnością nocnika/nakładki na toaletę, należy zacząć go na nim sadzać z gołą pupą, np. przed wieczorną kąpielą lub przy porannym ubieraniu. Co ważne, jeżeli na tym etapie dziecko wyraża sprzeciw, trzeba to uszanować (a nie wsadzać dziecko siłą na nocnik!) i dać mu jeszcze trochę czasu.

Równie istotne jest pozwalanie maluchowi na bieganie po domu bez pieluchy, zachęcając go od czasu do czasu aby usiadł na nocniku. Kiedy wreszcie nadejdzie wielki dzień i dziecko po raz pierwszy załatwi się do nocnika trzeba go pochwalić i wyraźnie okazać swój entuzjazm, co go zachęci do częstszego korzystania z nowego urządzenia.

Proces rozstania się z pieluchami może być relatywnie szybki, jak i trwać kilka miesięcy. Wszystko uzależnione jest od predyspozycji dziecka, a przede wszystkim spokoju, mądrego podejścia, cierpliwości i opanowania rodziców. Po drodze zdarzy się wiele wypadków (zwłaszcza jak dziecko będzie bez pieluszki), za które nie można dziecka karać! Bez względu na to, jak długo czasu dziecko będzie potrzebować na oswojenie się z nową rzeczywistością, należy zachować bezwzględny spokój. Zbyt duży nacisk ze strony rodziców, czy nawet siłowe rozwiązania (wsadzanie malucha na siłę na toaletę) wywoła w dziecku niepotrzebny stres i strach co sprawi, że zacznie unikać stresogennego czynnika, co znacznie wydłuży cały proces.